Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja majątkowa
28.03.2011 10:02

CBA znów donosi na Komisję Majątkową

Zdaniem Biura przy zwrocie majątku Kościołowi doszło do nieprawidłowości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JeffersonDavis/CC/Flickr)

_ - CBA przesłało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw w kolejnych pięciu postępowaniach prowadzonych przez Komisję Majątkową _ - poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

CBA od października 2010 r. analizowało szczegółowo działalność Komisji Majątkowej. Wątpliwości wzbudził m.in. fakt przekazywania nieruchomości instytucjom, które nie miały prawa do ich posiadania, a także zwracania nieruchomości, które nie powinny być zwracane w myśl obowiązujących przepisów. Agenci biura ustalili też, że mogło dochodzić do sporządzania wycen zwracanego majątku z naruszeniem prawa.

Pod koniec lutego szef CBA Paweł Wojtunik powiadomił prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o 11 takich przypadkach. Zdecydowano wówczas, że zawiadomienie CBA trafi do pięciu prokuratur apelacyjnych: w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku.

_ - Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nadal analizują orzeczenia Komisji Majątkowej. Nie wykluczamy innych zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw skierowanych do prokuratora generalnego _ - powiedział rzecznik CBA.

Komisja Majątkowa przestała istnieć z początkiem marca tego roku, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Komisja działała przez ponad 20 lat. Rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t97422.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;ma;raport;o;zwrocie;ziem;kosciolowi,156,0,766108.html) Miller ma raport o zwrocie ziem Kościołowi

W przygotowanym dla MSWiA sprawozdaniu komisja ujawniła, że w czasie 20 lat swej pracy przekazała stronie kościelnej - w ramach rekompensat i odszkodowań - ponad 65 tys. 537 ha i ponad 143, 5 mln zł. Do rozpatrzenia w sądach pozostało 216 spraw.

W sumie do komisji trafiły 3063 wnioski o wszczęcie postępowania; komisja zatwierdziła 1486 ugód przywracających lub przekazujących własność kościelnym osobom prawnym, wydano 990 orzeczeń przywracających lub przekazujących własność, 666 spraw zakończono oddaleniem wniosków, a w 136 przypadkach komisja nie uzgodniła orzeczenia.

Komisja była wielokrotnie krytykowana m.in. za to, że większość decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości, którzy nie mieli prawa do odwołania się. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane.

Nowelizację przewidującą likwidację komisji rząd przyjął w końcu listopada ubiegłego roku. Przedstawiając projekt argumentował, że likwidacja Komisji Majątkowej spowoduje, że budżet państwa zaoszczędzi 900 tys. zł, a sądom do rozstrzygnięcia pozostanie niewiele, bo około 220 niezałatwionych dotąd w Komisji spraw. Od początku działalności Komisja rozpatrzyła ok. 2,8 tys. spraw.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t111369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawdz;w;ktorym;wojewodztwie;kosciol;dostal;najwiecej,85,0,680789.html) Sprawdź, w którym województwie Kościół dostał najwięcej Kościół dostał od państwa działki liczące 60 tysięcy hektarów. Najwięcej w Wielkopolsce. Najbardziej zbulwersowany jest tym SLD z Grzegorzem Napieralskim na czele.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t131561.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kosciol;dostal;majatek;bezprawnie;cba;donosi,111,0,775279.html) Kościół dostał majątek bezprawnie? CBA donosi Do Prokuratury Generalnej trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia 11 przestępstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t45778.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/11;przestepstw;przy;zwrocie;majatku;kosciola,12,0,775436.html) 11 przestępstw przy zwrocie majątku Kościoła CBA zbadała decyzje Komisji Majątkowej i skierowała wnioski do prokuratury.
Tagi: komisja majątkowa, cba, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz