Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBA zatrzymało 18 podejrzewanych o korupcję w MSWiA

0
Podziel się:

Ujawniono dowody wskazujące na przestępstwa w instytucjach państwowych, w tym MSZ i GUS.

CBA zatrzymało 18 podejrzewanych o korupcję w MSWiA
(Reporter Poland)

CBA zatrzymało dziś 18 osób podejrzewanych o korupcję. Zatrzymania mają związek z prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną śledztwem dot. m.in. zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA.

_ Rano funkcjonariusze CBA zatrzymali na terenie kraju 18 osób i przeszukali 48 różnych miejsc. Wśród zatrzymanych są wiceprezes Głównego Urzędu Statycznego, pracownik Centrum Informatyki Statystycznej, Naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i 15 przedstawicieli firm informatycznych _ - powiedział rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, potwierdzając informacje portalu TVN24.pl.

Jak informuje CBA, w toku śledztwa ujawniono dowody wskazujące na podejrzenie popełnienia przestępstw związanych z przeprowadzeniem zamówień publicznych w innych instytucjach państwowych, w tym MSZ i GUS.

Do tej pory w tej sprawie podejrzanych było 17 osób. Śledztwo dotyczy zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych realizowanych przez Centrum Projektów Informatycznych dawnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (obecnie CPI podlega Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji)
.

W październiku 2011 roku CBA zatrzymało siedem osób, z których sześć usłyszało zarzuty. Aresztowano wówczas byłego dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M., jego żonę oraz Janusza J., szefa firmy podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu. To oni usłyszeli najpoważniejsze zarzuty: M. i J. dotyczące przyjęcia i wręczenia łapówki w wysokości 211 tys. zł (grozi za to do 12 lat więzienia), a żona byłego dyrektora - prania brudnych pieniędzy, czyli ukrywania łapówki (za co grozi do 10 lat więzienia).

Czytaj więcej w Money.pl
Po znajomości i ...CBA O tym, jak płynna jest granica miedzy drobną przysługą a przestępstwem, mieli okazję przekonać się związani z pewną budową w Olsztynie. Czy duży, czy mały projekt, to schemat wygląda podobnie. Centralne Biuro Antykorupcyjne bardzo często bada sprawy, które swym charakterem balansują między czymś, co nazwiemy dobrymi znajomościami, a "załatwianiem" interesów - najczęściej tylko pozornie legalnym. ...
Próba korupcyjna. Łapówkę miał dostać wiceminister finansów Sprawą zajęła się już prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Szef CBA przestrzega przed prowokacjami _ Nie ma możliwości, żeby ta metoda była wdrażana jako narzędzie testowania obywateli. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)