Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBA prześwietli przetarg przegrany przez Pocztę Polską?

0
Podziel się:

PiS skierowało pismo do CBA z prośbą o kontrolę przetargu.

CBA prześwietli przetarg przegrany przez Pocztę Polską?
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

PiS złoży wniosek o to, by Sejm wysłuchał informacji rządu na temat sytuacji w związku z rozstrzygnięciem na niekorzyść Poczty Polskiej przetargu na obsługę korespondencji sądów i prokuratur.

Aktualizacja 18:11

PiS skierowało pismo do CBA z prośbą o kontrolę przetargu. Posłowie zapowiedzieli ponadto, że złożą projekt zmian w prawie, według którego tylko Poczta Polska będzie mogła doręczać przesyłki sądowe i prokuratorskie.

W grudniu Polska Grupa Pocztowa podpisała umowy ze Skarbem Państwa, Sądem Apelacyjnym w Krakowie oraz Prokuratorem Generalnym na obsługę korespondencji sądów powszechnych i prokuratur. Dwuletni kontrakt, który wszedł w życie od stycznia, jest wart ok. 500 mln złotych. PGP złożyła ofertę o ponad 84 mln zł niższą od Poczty Polskiej.

_ - Jesteśmy zbulwersowani wynikiem przetargu na obsługę korespondencji sądowej. Zwyciężyła firma, która jest własnością firmy zarejestrowanej na Cyprze, a więc podatki płynące z działalności tej firmy nie będą wpływały do polskiego budżetu _ - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podczas konferencji w Sejmie. Jego zdaniem wynik przetargu może spowodować chaos w dostarczaniu przesyłek, a także doprowadzi do zwolnień w Poczcie Polskiej.

_ - Później okaże się, że firma wymaga jeszcze głębszej restrukturyzacji, a w końcu zostanie zmarginalizowana, a w miejsce Poczty Polskiej wejdzie jakaś inna firma, zapewne kontrolowana przez naszego sąsiada _ - prognozował szef klubu PiS.

Zdaniem posła Andrzeja Adamczyka posłowie powinni usłyszeć wyjaśnienia ws. przetargu od ministra sprawiedliwości oraz ministra administracji i cyfryzacji. _ Deklarujemy podjęcie prac legislacyjnych, aby przywrócić zapis, który dają prawo i nakłada obowiązek na wyznaczonego operatora (w tym wypadku Poczty Polskiej - PAP) wyłączne prawo do dystrybuowania przesyłek sądowych i prokuratorskich _ - powiedział.

Wyjaśnił, że należy przywrócić stan sprzed wejścia w życie nowelizacji kodeksu postępowania karnego z 27 września 2013 r. Nowelizacja pozwoliła na to, żeby doręczenia w procedurze karnej były skuteczne, gdy pisma są nadane nie tylko na Poczcie Polskiej, lecz także w placówce każdego innego podmiotu zajmującego się dostarczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej.

Bogumił Nowicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej podkreślił, że wynikiem przetargu byli zaskoczeni zarówno pracownicy, jak i zarząd firmy. Mówił o groźbie redukcji etatów w związku z porażką przetargu. _ - Tracimy w skali dwóch lat około pół miliarda złotych. To będzie stwarzało ogromne kłopoty dla firmy, w której zarządzający, od pewnego czasu, jako główny sposób poprawiania jej kondycji, stosują zwolnienia _ - podkreślił.

Nowicki udowadniał, że Poczta Polska jest jedyną firmą w kraju, która _ spełnia warunki do rzetelnego obsłużenia prokuratury i sądów _. Posłowie wskazywali, że ajenci PGP, to nie tylko kioski i sklepy, ale także lombardy, zakłady fryzjerskie czy nawet salony _ jednorękich bandytów _. Adamczyk zaznaczył, że w wielu miejscach wyznaczone punkty nie realizują usług.

Poczta Polska zaskarżyła do Sądu Okręgowego w Krakowie wyrok Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie obsługi sądów i prokuratur. W grudniu Krajowa Izba Odwoławcza podtrzymała decyzję Centrum Zakupów dla Sądownictwa w sprawie wygranego przez Polską Grupę Pocztową przetargu na obsługę korespondencji sądów i prokuratur.

KIO oddaliła odwołanie Poczty Polskiej i potwierdziła, że PGP spełnia wszystkie kryteria konieczne do realizacji kontraktu. Według Poczty Polskiej Polska Grupa Pocztowa nie spełnia jednego z warunków przetargu - nie dysponuje placówką pocztową w każdej gminie.

To czy doręczanie pism sądowych i zawiadomień ze strony prokuratury do kiosków nie narusza interesu Polaków, ma sprawdzić wkrótce Najwyższa Izba Kontroli. Prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski przypominał na antenie Polskiego Radia RDC, że taka korespondencja jest wyjątkowo wrażliwa dlatego NIK będzie musiała sprawdzić jak ten system funkcjonuje.

Posłuchaj wypowiedzi prezesa:

Źródło: Polskie Radio RDC

- _ Oczywiście taka kontrola jest upoważniona po przynajmniej kilku miesiącach funkcjonowania nowego rozwiązania, więc należy rozważyć, czy tę kontrolę na przykład nie przeprowadzić w trybie kontroli doraźnej w drugim półroczu tego roku, albo takiej bardzo szerokiej kontroli, obejmującej na przykład wszystkie województwa, na początku przyszłego roku _ - tłumaczy.

Czytaj więcej w Money.pl
Pitera: ostrzegałam przed doradcą Gowina Chodzi o przetarg, przegrany przez Pocztę na rzecz Polskiej Grupy Pocztowej, wart był prawie 500 milionów złotych.
Pisma z sądu w kiosku? Sędziowie mają obawy Od nowego roku już nie Poczta Polska, ale Polska Grupa Pocztowa zajmuje się dostarczaniem korespondencji z sądów.
Barometr Świąteczny Poczty Polskiej. Wysłano o 70 proc. paczek więcej Odczyty Barometru Świątecznego Poczty Polskiej są publikowane raz w tygodniu w okresie od 27 listopada do 24 grudnia 2013 r.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)