Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cba
07.05.2013 20:43

"CBA pilnie zbada sprawę ministra Nowaka"

Szef rządu zapowiedział, że o efektach działań CBA zostanie poinformowana opinia publiczna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Urbanek/East News)

Premier Donald Tusk zapewnił, że CBA zajmie się sprawą ewentualnych relacji ministra transportu Sławomira Nowaka z firmami zarabiającymi na państwowych kontraktach. Jak dodał, CBA wszczęło w tej sprawie normalną procedurę, tzw. badania przedkontrolnego.

Wypowiedź premiera ma związek z publikacją tygodnika _ Wprost _, który napisał, że Nowak ma koleżeńskie układy z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z państwowymi firmami i doradzającymi PO. W publikacji opisano m.in. wizyty ministra w klubie w Warszawie, gdzie był zapraszany przez osoby związane ze spółką CAM Media.

- _ Odpowiednie służby państwowe, tak czy inaczej, oceniają sprawę, przede wszystkim pod kątem zagrożenia korupcją, a więc jest kwestia domniemanego uprzywilejowania jednej ze spółek - jeśli chodzi o kontrakty ze spółkami Skarbu Państwa, czy też instytucjami rządowymi. CBA tę sprawę pilnie zbada _ - powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Tusk podkreślił też, że dla niego _ najmocniejszy argument z możliwych _, to nie kwestia wyjaśnień Nowaka, ale decyzja ministra o tym, że sprawę publikacji _ Wprost _ skieruje do sądu, _ tak aby sąd wyjaśnił, co w tym artykule jest prawdą, a co jest insynuacją, czy przekłamaniem _.

Szef rządu zapowiedział też, że o efektach działań CBA zostanie poinformowana opinia publiczna.

Premier był też pytany o wypowiedź nowego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego dotyczącą Nowaka. Biernacki pytany we wtorek w TVN24, czy sprawą powinno się zainteresować CBA, odpowiedział: _ to powinno być zweryfikowane, oczywiście, że tak _. _ To jest naturalne, sam minister Nowak powinien poprosić, żeby to zostało zweryfikowane, bo to jest w jego interesie oczyścić się przed opinią publiczną, przed państwem _ - ocenił minister sprawiedliwości.

Wieczorem Biernacki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że jego wypowiedź została przez media mylnie zinterpretowana. _ - Wyraźnie mówiłem, że minister Nowak musi tę sprawę wyjaśnić, a formuła zależy od niego _ - zaznaczył.

_ - Podejrzewałem, że każde moje słowo będzie nicowane i może być opacznie zrozumiane _ - przyznał minister sprawiedliwości.

Biernacki zaznaczył też, że nie ma pewności, czy informacje, które w sprawie Nowaka podawała prasa, są wiarygodne. _ - Wydaje mi się, że akurat temat zegarków ministra Nowaka nie jest tematem wiodącym dla tego ministerstwa. Minister Nowak ciężko pracuje i jest mi go szkoda, że musi się koncentrować na tego typu sprawach, zamiast mówić państwu, co chce zrobić _ - dodał.

Według autorów artykułu w tygodniku _ Wprost _ firma CAM Media dzięki kontraktom z państwowymi spółkami i instytucjami rządowymi zarobiła miliony złotych; z jej usług korzystało m.in. MSZ, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, PGE, PKP, Poczta Polska, Ruch i Totalizator Sportowy.

Nowak w oświadczeniu zaznaczył, że nigdy nie ułatwiał ani nie pomagał w prowadzeniu biznesu, zdobywaniu zleceń lub kontraktów firmie CAM Media, ani żadnej innej firmie. Zapowiedział też, że sprawę publikacji _ Wprost _ skieruje do sądu. Minister transportu podkreśla, że tygodnik naruszył jego dobre imię.

Czytaj więcej w Money.pl
Politycy znów biją w Nowaka. Powód? SP uważa, że CBA powinno się zająć relacjami ministra transportu Sławomira Nowaka z firmami zarabiającymi na państwowych kontraktach.
Analiza: Coś złego dzieje się wokół sądów _ Inicjowanie postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu, który wydał orzeczenie niezgodne z oczekiwaniami szefa CBA, to próba podawania w wątpliwość konstytucyjnej zasady niezawisłości sądów. _
Szef CBA domaga się kary dla sędziego - _ Naruszono godność i powagę sądu _ - uważa Paweł Wojtunik po decyzji umożliwiającej marszałkowi woj. podkarpackiego Mirosławowi Karapycie opuszczenie aresztu.
Tagi: cba, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz