Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cameron przedstawił nowy program działań przeciwko radykalnemu islamowi

0
Podziel się

Policja ma otrzymać nowe uprawnienia; przewiduje się odbieranie paszportów podejrzanym o terroryzm i uniemożliwianie dżihadystom powrotu na Wyspy.

Cameron przedstawił nowy program działań przeciwko radykalnemu islamowi
(PAP/EPA)
bEiJEmiJ

Brytyjski premier David Cameron przedstawił w parlamencie program działań przeciwko radykalnemu islamowi. Policja ma otrzymać nowe uprawnienia; przewiduje się odbieranie paszportów podejrzanym o terroryzm i uniemożliwianie dżihadystom powrotu na Wyspy.

- _ To odrażające _, że brytyjscy obywatele _ deklarują swą lojalność _ wobec grup takich jak Państwo Islamskie - oświadczył Cameron w parlamencie, podkreślając, że W. Brytania przygląda się - jak to ujął - _ konkretnym i uznaniowym _ uprawnieniom mającym na celu zakazywanie podejrzanym powrotu do Wielkiej Brytanii. Wzmocnione zostaną również uprawnienia w zakresie monitorowania podejrzanych - donosi BBC, nie ujawniając szczegółów.

Rozważane są nowe przepisy obejmujące odbieranie paszportów i tymczasowy zakaz powrotu do kraju bojowników biorących udział w zagranicznych konfliktach. Na podstawie propozycji Brytyjczycy podejrzani o udział w ataku terrorystycznym będą mogli zachować swe obywatelstwo, lecz nie będą mogli przez jakiś czas powrócić do Wielkiej Brytanii - pisze BBC.

bEiJEmiL

Liberalni Demokraci podali w wątpliwość legalność takich kroków, ostrzegając, że czynienie z obywateli bezpaństwowców jest nielegalne w świetle prawa międzynarodowego. Zadeklarowali, że zgodzą się jedynie na przepisy uzgadniane w spokoju i utrzymujące wolność brytyjskich obywateli.

Laburzyści i policja apelowali o przywrócenie uprawnień, które zezwalałyby władzom na większą inwigilację dżihadystów i dezorganizowanie ich planów podróży.

Premier mówił w parlamencie o rozwoju kryzysu na Bliskim Wschodzie i jego implikacjach dla brytyjskiego bezpieczeństwa w obliczu obaw, że obywatele brytyjscy, którzy wyjeżdżają na wojny do Syrii i Iraku, by walczyć w szeregach organizacji zbrojnej Państwo Islamskie, przeprowadzą po powrocie na Wyspy atak terrorystyczny.

Szef brytyjskiego rządu poinformował, że około 500 Brytyjczyków podejrzewanych jest o przyłączenie się do bojowników islamskich w Iraku i Syrii. Połowa z nich miała już powrócić na Wyspy. Według najnowszych danych brytyjska policja zatrzymała w tym roku na granicy 69 osób, ale zakłada się, iż wielu prześlizgnęło się przez kontrolę - pisze agencja AFP.

bEiJEmiR

Cameron wystąpił w parlamencie po tym, gdy w kraju podniesiono stopień zagrożenia terrorystycznego do poziomu drugiego w pięciostopniowej skali. Ten stopień oznacza wysokie prawdopodobieństwo zamachu, choć bez informacji wywiadowczych wskazujących na jego bezpośrednią bliskość.

Dżihadysta mówiący z brytyjskim akcentem dokonał - jak wskazuje niedawne nagranie wideo - mordu na porwanym przez Państwo Islamskie amerykańskim dziennikarzu Jamesie Foleyu. Po tym zabójstwie pojawiły się w Wielkiej Brytanii żądania, by władze sięgnęły po dodatkowe środki w celu uporania się z obywatelami brytyjskimi przyłączającymi się do ekstremistów.

Czytaj więcej w Money.pl
Naloty w Iraku. Samoloty zabiły dżihadystów Przeprowadzono łącznie 9 nalotów, w których uczestniczyły zarówno samoloty załogowe jak i bezzałogowe.
Ekspert: Polska jest zagrożona terroryzmem - _ Skrajni islamiści nigdy nie wybaczą nam udziału w wojnie w Iraku i w Afganistanie _ - uważa prof. Kuba Jałoszyński.
1420 zabitych w Iraku. ONZ alarmuje W Iraku armia rządowa usiłuje odbić tereny opanowane przez islamistów na północy kraju.
bEiJEmjm
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)