Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cameron krytykuje urzędników. Strajkują przeciwko cięciom

0
Podziel się:

Premier Wielkiej Brytanii skrytykował planowany na czwartek strajk pracowników sektora publicznego, którzy sprzeciwiają się zamrożeniem
płac i cięciom budżetowym.

Cameron krytykuje urzędników. Strajkują przeciwko cięciom
(Polaris/East News)

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron skrytykował planowany na dzisiaj strajk pracowników sektora publicznego, którzy sprzeciwiają się zamrożeniem płac i cięciom budżetowym. Oświadczył, że _ lepiej by było, gdyby ludzie przyszli do pracy _.

_ - Nie uważam, że te strajki są uzasadnione. Moim zdaniem ludzie powinni pójść do pracy _ - powiedział szef rządu w Izbie Gmin.

_ Nadszedł czas, by spróbować ustalić progi (frekwencji) w głosowaniach związkowców nad strajkiem _ - dodał. Przypomniał, że akcja protestacyjna związku zawodowego nauczycieli została przegłosowana przy zaledwie 27-procentowej frekwencji.

Cameron sprecyzował, że projekt ustawy w tej sprawie znajdzie się w programie jego partii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r.

Oczekuje się, że w czwartkowym strajku wezmą udział pracownicy administracji lokalnej i rządowej, służby zdrowia, strażacy, nauczyciele, a także pracownicy londyńskiego metra. W akcji protestacyjnej może uczestniczyć ponad milion osób.

Przedsiębiorstwo transportowe Transport for London (TfL) zapewniło w komunikacie, że pasażerowie nie odczują skutków czwartkowego strajku.Brytyjski rząd w 2010 r. zamroził płace w sektorze publicznym, a od 2012 r. ograniczone są podwyżki do maksymalnie 1 proc.

Obecne przepisy strajkowe nie przewidują minimalnego odsetka głosujących w sprawie strajku. Wymagają, by głosowanie było tajne, odbywało się drogą pocztową i było nadzorowane przez niezależnego arbitra. Pracodawca musi być o głosowaniu uprzedzony na siedem dni z góry. Ten sam termin obowiązuje przy ustalaniu terminu strajku. Związek zawodowy musi określić charakter strajku (np. czy jest to strajk ciągły, czy też dotyczy jednej zmiany), a także przedstawić listę kategorii pracowników, którzy wezmą w nim udział.

Dodatkowym ograniczeniom proponowanym przez Camerona podlegałoby prawo do strajku pracowników sektora publicznego. Usługi uznane za społecznie istotne, np. publiczny transport, nie mogłyby być kompletnie sparaliżowane i musiałyby funkcjonować przynajmniej na minimalnym poziomie. Obecnie temu ograniczeniu podlega tylko policja i straż pożarna.

Związki zawodowe finansujące w sporej części opozycyjną Partię Pracy odrzucają twierdzenia, że brytyjskie ustawodawstwo strajkowe jest zbyt łagodne. Wskazują m.in. na to, że pracodawca może zaskarżyć decyzję o strajku do sądu, który może strajku zakazać. Uprawnienia do wstrzymania strajku ma też prokurator generalny.

Czytaj więcej w Money.pl
W Grecji 24 h strajk. Zamknięte szkoły i apteki W Grecji rozpoczął się 24-godzinny strajk w proteście przeciwko rządowemu programowi cięć oszczędnościowych, wymaganych przez zagranicznych kredytodawców, w tym Niemcy.
Brytyjczycy mniej eko, bardziej ekonomiczni Wielka Brytania ma wszelkie warunki by zostać europejskim przodownikiem w walce ze zmianami klimatu. W parze z warunkami naturalnymi sprzyjającymi rozwojowi odnawialnych źródeł energii idą tu sprzyjające regulacje prawne i dotychczasowy optymizm inwestorów. A jednak coś w tej dobrze naoliwionej maszynie zaczyna zgrzytać. Na początek garść statystyk. Według oficjalnych danych rządowych, na koniec III kwartału ...
David Cameron: nasz plan się sprawdza _ - Gdy doszliśmy do władzy gospodarka była powalona na kolana. Trzy i pół roku później wychodzi na prostą _- powiedział szef brytyjskiego rządu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)