Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cameron: Dokumenty Snowdena zaszkodziły bezpieczeństwu narodowemu

0
Podziel się:

Opublikowanie przez "Guardiana" dokumentów wywiadowczych dostarczonych przez Edwarda Snowdena zaszkodziło bezpieczeństwu narodowemu Wielkiej Brytanii.

Cameron: Dokumenty Snowdena zaszkodziły bezpieczeństwu narodowemu
(Polaris/East News)
bEEbNaVx

Opublikowanie przez _ Guardiana _ dokumentów wywiadowczych dostarczonych przez Edwarda Snowdena zaszkodziło bezpieczeństwu narodowemu Wielkiej Brytanii - oświadczył brytyjski premier David Cameron.

_ - Jest faktem, że to, co się stało, zaszkodziło bezpieczeństwu narodowemu - powiedział Cameron w parlamencie. - Sam "Guardian" przyznał to, wyraziwszy zgodę, kiedy został o to grzecznie poproszony przez mojego doradcę ds. bezpieczeństwa i sekretarza gabinetu, na zniszczenie plików, które posiadał _.

_ Guardian _ poinformował w końcu sierpnia, że _ nawiązał partnerstwo _ z _ New York Timesem _ w związku ze stanowiskiem brytyjskich władz. Pod presją rządu, grożącego krokami prawnymi, w redakcji _ Guardiana _ zniszczono nośniki pamięci z dokumentami Snowdena, dotyczącymi brytyjskiej Rządowej Centrali Łączności (GCHQ), która jest odpowiednikiem amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

bEEbNaVz

Redaktor naczelny _ Guardiana _ Alan Rusbridger podkreślił wtedy, że powiadomił brytyjskie władze, iż kopie dokumentów Snowdena zostały wysłane poza obszar podlegający brytyjskiej jurysdykcji. Dziennik napisał, że _ w klimacie intensywnej presji ze strony rządu W. Brytanii _ postanowił _ włączyć partnera z USA do pracy nad dokumentami GCHQ udostępnionymi przez Snowdena _.

_ Guardian _ wyraził przekonanie, że partnerstwo z _ NYT _ umożliwi mu _ kontynuację ujawniania inwigilacji na masową skalę _, ponieważ dokumenty Snowdena dotyczące GCHQ będą _ poza zasięgiem rządu _ W. Brytanii. Dodano, że Snowden, były zewnętrzny współpracownik NSA, ścigany obecnie przez wymiar sprawiedliwości USA, został powiadomiony o tym partnerstwie. Snowden otrzymał czasowy azyl w Rosji.

Publikacje _ Guardiana _ spotkały się z krytyką ze strony przedstawicieli brytyjskiego kontrwywiadu. Szef MI5 Andrew Parker ostrzegł, że informacje Snowdena _ spowodowały ogromne straty, pokazując możliwości i ograniczenia technik stosowanych przez służby wywiadu elektronicznego _. W jego ocenie tego typu doniesienia medialne dają terrorystom przewagę.

Czytaj więcej w Money.pl
Już wkrótce kolejne przecieki Snowdena Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego za pośrednictwem brytyjskiego The Guardian ma przekazać kolejne rewelacje.
Microsoft podejrzewany o szpiegostwo na terenie UE Skype podejrzewany jest o podsłuchiwanie obywateli, instytucji i firm zarejestrowanych na terenie Luksemburgu i przekazywanie zdobytych nielegalnie informacji do amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).
Nowe doniesienia w sprawie Snowdena Lon Snowden, ojciec informatyka Edwarda Snowdena, który przekazał mediom informacje o elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez służby specjalne USA, widział się z synem w sekretnym miejscu na terytorium Rosji.
bEEbNaWa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)