Notowania

wiceprezydent
07.04.2011 16:00

Były wiceprezydent Warszawy wziął 2 mln zł

Jacek Z. dostał łapówkę od firmy Alstom. Chodziło o korzystne rozstrzygnięcie przetargu na wagony do metra.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lucian Coman/Dreamstime.com)

Łapówkę w wysokości 400 tys. funtów brytyjskich przyjął od przedstawiciela firmy Alstom b. wiceprezydent Warszawy Jacek Z. - twierdzi Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu, która postawiła mu zarzut przyjęcia korzyści majątkowej. Z. grozi do 12 lat więzienia.

Jacek Z. został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA w środę. Dziś doprowadzono go do wrocławskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy przetargu na tabor kolejowy dla warszawskiego metra. Był przesłuchiwany.

Jak poinformowała rzeczniczka wrocławskiej prokuratury Elżbieta Czerpak, b. wiceprezydent nie przyznał się do winy, ale złożył obszerne wyjaśnienia. _ Zastosowaliśmy wobec niego środek wolnościowy - 100 tys. zł kaucji _ - dodała.

Jacek Z. to wiceprezydent Warszawy w latach 1999-2002; wcześniej był radnym Warszawy, a od listopada 2003 r. do stycznia 2004 r. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Był też posłem SLD i Samoobrony.

Wrocławska prokuratura od lipca 2008 r. prowadzi śledztwo ws. przyjęcia w latach 1998-2002 łapówek przez osoby pełniące funkcje publiczne, w związku z przetargiem i dostawą taboru kolejowego dla Metra Warszawskiego przez firmę Alstom. Na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty związane z przeprowadzeniem przetargu.

W październiku 2009 r. nawiązano ścisłą współpracę ze szwajcarskimi organami ścigania. Efektem tego było podpisanie umowy o utworzeniu wspólnego, polsko-szwajcarskiego zespołu śledczego, którego głównym zadaniem jest wyjaśnienie wszystkich wątków związanych z przetargiem na dostawę wagonów.

Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty dwóm osobom

W styczniu 2010 r. zarzut przyjęcia łapówki w związku z przetargiem na dostawę wagonów usłyszał Bogdan Z., b. dyrektor Metra Warszawskiego. Pracował on w spółce od początku budowy pierwszej linii metra. Dyrektorem spółki był od 1991 r. Został zwolniony w 2003 r., kiedy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński.

Pod koniec marca 2010 r. w tej sprawie zatrzymano b. stołecznego urzędnika Tadeusza N., który miał pośredniczyć w przekazaniu łapówki b. dyrektorowi metra. Mężczyzna został zatrzymany przez hiszpańską policję w Barcelonie na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania, a następnie przewieziony do Polski. Usłyszał zarzut pośredniczenia we wręczeniu łapówki.

Przetarg na zakup wagonów o wartości ponad 500 mln zł nadzorował w imieniu zarządu Jerzy Lejk - odpowiedzialny za drogi i transport wiceprezydent Warszawy z rekomendacji SLD. Obecnie jest on prezesem spółki Metro Warszawskie; został przesłuchany w śledztwie jako świadek.

Według autorów filmu wyemitowanego w TVN24 na początku listopada 2009 r., informacje o tym, że przy przetargu na zakup wagonów metra mogło dojść do wręczenia łapówki, przekazał prokuraturze Peter V., zwany _ kasjerem lewicy _. Jeden z bohaterów filmu - znajomy Petera V. - twierdził, że opowiadał mu on o wypłaconej łapówce, która _ następnie trafiła na konto mieszczącego się w Zurychu Coutts Banku _ (V. był tam członkiem zarządu).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t89178.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/cba;przeszukalo;siedzibe;warszawskiego;metra,141,0,576397.html) CBA przeszukało siedzibę warszawskiego metra Może chodzić o sprawę rzekomej korupcji przy przetargu z 1998 roku na 18 pociągów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t77909.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/byly;wiceprezydent;warszawy;za;kratami,221,0,807133.html) Były wiceprezydent Warszawy za kratami Jacka Z. zatrzymano w związku ze śledztwem w sprawie przetargów na wagony do metra.
Tagi: wiceprezydent, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz