Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ignatienko
07.02.2013 12:21

Były rosyjski prokurator Ignatienko przekazany Rosji

Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko dziś o godzinie 11 został przekazany stronie rosyjskiej na warszawskim lotnisku Okęciu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko dziś o godzinie 11 został przekazany stronie rosyjskiej na warszawskim lotnisku Okęciu - wynika z nieoficjalnych informacji ze źródeł policyjnych.

Ignatienko, były pierwszy zastępca prokuratora obwodu moskiewskiego, był poszukiwany przez Interpol. Został zatrzymany przez ABW pierwszego stycznia 2012 r. w okolicach Zakopanego. Byłego prokuratora ścigano na podstawie międzynarodowego listu gończego za przestępstwa korupcyjne i oszustwo popełnione na terenie Rosji.

Do środy Ignatienko przebywał w tarnowskim zakładzie karnym; rano opuścił zakład i w specjalnym transporcie został przewieziony do Warszawy.

Także w środę Sąd Okręgowy w Nowym Sączu miał wydać decyzję w sprawie ewentualnego przedłużenia aresztu ekstradycyjnego Ignatience. Posiedzenie zostało jednak odroczone do 8 lutego.

Na początku lutego zeszłego roku Sąd Okręgowy w Nowym Sączu zgodził się na ekstradycję Ignatienki do Rosji i przedłużył mu areszt do 9 czerwca. Akta sprawy przekazano do Ministerstwa Sprawiedliwości, ponieważ to minister podejmuje ostateczną decyzję w sprawie wydania podejrzanego na mocy ekstradycji.

W listopadzie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oświadczył, że zgodził się na ekstradycję Ignatienki do Rosji. Jak poinformował, o takiej decyzji przesądziło zagwarantowanie przez Rosję polskich warunków ws. zakresu odpowiedzialności i kar, jakie mogą zapaść wobec tego b. prokuratora z Moskwy.

Ignatience stawiane są dwa zarzuty. Pierwszy, że od sierpnia 2009 do kwietnia 2010 r. jako pierwszy zastępca prokuratora obwodu moskiewskiego, działając w porozumieniu z innymi osobami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zdecydował się nie ścigać nielegalnej działalności czterech osób, związanej z organizacją przemysłu hazardowego. Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej przyjął za to łapówkę w wysokości ok. 1,5 mln dolarów. Drugi zarzut dotyczy doprowadzenia jednego z organizatorów przemysłu hazardowego, wspomnianego w pierwszym zarzucie, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska wyda prokuratora Rosji? Jest decyzja Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko rano opuścił tarnowski zakład karny w specjalnym transporcie do Warszawy i wkrótce zostanie wydany stronie rosyjskiej w trybie ekstradycji.
Obiecują rzetelny proces w głośnej sprawie Rosja przesłała stronie polskiej gwarancje, że prokurator Aleksandr Ignatienko będzie u nich sprawiedliwie osądzony.
Gowin czeka z tą decyzją na odpowiedź Rosji Minister sprawiedliwości poinformował, że dopóki nie otrzyma od strony rosyjskiej odpowiedzi w sprawie gwarancji sprawiedliwego sądu dla Aleksandra Ignatienki, nie podejmie decyzji dotyczącej jego ekstradycji do Rosji.
Tagi: ignatienko, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz