Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Były prezydent Wulff oskarżony o korupcję

0
Podziel się

Były prezydent Niemiec Christian Wulff odpowie przed sądem za korupcję.

Były prezydent Wulff oskarżony o korupcję
(ec.europa.eu)
bEiRxyHp

Były prezydent Niemiec Christian Wulff odpowie przed sądem za korupcję. Prokuratura poinformowała w piątek o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu w Hanowerze. Wulff odrzucił wcześniej propozycję zawieszenia postępowania, jeśli zgodzi się zapłacić grzywnę.

Akt oskarżenia dotyczy okresu, gdy Wulff był premierem kraju związkowego Dolna Saksonia, i związany jest z jego kontaktami z producentem filmowym Davidem Groenewoldem.

Jak twierdzi prokuratura, Groenewold częściowo pokrył koszty pobytu Wulffa i jego żony na święcie piwa (Oktoberfest) w Monachium w 2008 roku. W ten sposób producent filmowy chciał skłonić polityka do poparcia jego projektu filmowego. Po powrocie ze stolicy Bawarii Wulff rzeczywiście wysłał list do szefa koncernu Siemens Petera Loeschera z prośbą o wsparcie finansowe filmu. Wartość zakwestionowanych przez prokuraturę świadczeń wynosi 770 euro.

bEiRxyHr

_ - Uważamy, że pisząc ten list Wulff zdawał sobie sprawę i akceptował, iż jego zaproszenie do Monachium miało na celu zmotywowanie go do napisania tego listu _ - powiedział prokurator Hans-Juergen Lendeckel.

Według agencji dpa nie jest jeszcze przesądzone, czy proces rzeczywiście rozpocznie się, gdyż sąd w Hanowerze musi najpierw rozstrzygnąć, czy przyjmie sprawę do rozpatrzenia. Rzecznik sądu powiedział, że sprawdzenie, która izba jest właściwa, może potrwać kilka miesięcy.

Byłby to pierwszy w historii Republiki Federalnej Niemiec przypadek postawienia przed sądem osoby, która sprawowała najwyższy urząd w państwie.

Wulff odrzucił we wtorek ofertę prokuratury, która zaproponowała zawieszenie postępowania w zamian za grzywnę w wysokości 20 tys. euro. Wulff nie zgodził się na propozycję, oznaczającą akceptację odpowiedzialności prawnej. _ W procesie Wulff udowodni swoją niewinność _ - powiedział adwokat byłego prezydenta Bernd Muessig. Wulff od początku twierdził, że postępował zawsze zgodnie z prawem, chociaż przyznawał, że popełnił błędy. Taką wpadką był telefon Wulffa do redakcji gazety _ Bild _ w celu wstrzymania publikację materiału na jego temat.

bEiRxyHx

Polityk CDU objął najwyższy urząd w państwie niemieckim w lipcu 2010 roku. W lutym 2012 roku podał się do dymisji, po tym jak hanowerska prokuratura wystąpiła do Bundestagu z wnioskiem o uchylenie mu immunitetu w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści majątkowych.

Na długo przed tą decyzją niemieckie media rozpisywały się o relacjach Wulffa z zamożnymi biznesmenami, od których pożyczał pieniądze na korzystnych warunkach i dawał się zapraszać na wakacje. Prokuratura przesłuchała ponad 100 świadków, badając skrupulatnie wszystkie wątki, jednak większość podnoszonych przez media zarzutów okazała się nieuzasadniona.

Czytaj więcej w Money.pl
11 lat kolonii karnej za korupcję. Gdzie? Trzy wysokie wyroki pozbawienia wolności za korupcję wydał dziś sąd wojskowy w Borysowie przeciwko urzędnikom oddziału białoruskiego MSW.
Korupcja w służbie zdrowia. Rusza proces Proces przed Sądem Okręgowym w Katowicach dotyczy ustawiania przetargów na sprzęt dla placówek medycznych tak, aby wybierano w nich produkty firmy Philips.
bEiRxyHS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)