Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były prezydent Wałbrzycha oskarżony ws. przekroczenia uprawnień

0
Podziel się:

Akt oskarżenia dotyczy wydarzeń z listopada 2007 r. oraz marca i kwietnia 2008 r.

Były prezydent Wałbrzycha oskarżony ws. przekroczenia uprawnień
(Reporter)
bEUeWRkR

Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu (Dolnośląskie) skierowała do tamtejszego sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi tego miasta Piotrowi K. Oskarżono go o przekroczenie uprawnieni w związku z obsadzaniem rad nadzorczych miejskich spółek.

Akt oskarżenia dotyczy wydarzeń z listopada 2007 r. oraz marca i kwietnia 2008 r. Wówczas to, zdaniem śledczych, ówczesny prezydent Wałbrzycha niezgodnie z prawem powołał cztery osoby do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych spółek komunalnych: Aqua-Zdroju, Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych oraz Miejskiego Zarządu Budynków.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Świdnicy Ewa Ścierzyńska, osoby powołane przez K. do rad nadzorczych tych spółek w tym samy czasie pobierały wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych innych spółek komunalnych Gminy Wałbrzych.

bEUeWRkT

_ Kwestie powoływania członków rad nadzorczych regulowały (także i obecnie regulują) m.in. przepisy ustawy z dnia 3 marca 2000r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Zgodnie z art. 4 tej ustawy jedna osoba może być członkiem rady nadzorczej tylko w jednej spośród spółek komunalnych _ - podała Ścierzyńska.

Zdaniem prokuratury cztery osoby powołane na członków rad nadzorczych otrzymał wynagrodzenia w łącznej wysokości 67 tys. zł. _ Z tego powodu przyjęto, że podejrzany przekroczenia uprawnień dopuścił się w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez te osoby _ - dodała rzeczniczka.

Byłemu prezydentowi Wałbrzycha grozi do 10 lat więzienia. K. nie przyznał się do winy, a w śledztwie odmówił składania wyjaśnień w tej sprawie.

Piotr K. był prezydentem Wałbrzych w latach 2002-2011. W maju 2011 r. zrezygnował z tego stanowiska. Decyzję o ustąpieniu z funkcji podjął po tym, gdy świdnicki sąd, rozpatrując protest wyborczy jednego z kandydatów na prezydenta Wałbrzycha Patryka Wilda, uznał, że II tura wyborów w tym mieście jest nieważna i tym samym wygasił mandat K.

bEUeWRkZ

Wild domagał się rozpisania ponownych wyborów samorządowych w Wałbrzychu, bowiem - jego zdaniem - podczas głosowania w 2010 r. doszło do korupcji wyborczej - kupowania głosów na rzecz innych komitetów wyborczych, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej.

Przedterminowe wybory na prezydenta Wałbrzycha, które odbyły się w sierpniu 2011 r., wygrał Roman Szełemej, kandydat niezależny popierany przez PO.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym mieście będą tylko nowe autobusy Od kwietnia po ulicach Wałbrzycha (Dolnośląskie) będą kursować wyłącznie nowe autobusy. 20 nowych pojazdów trafiło do miasta w zeszłym roku, a w marcu nowy przewoźnik - Śląskie Konsorcjum Autobusowe - kupił kolejnych 30 autobusów.
Nasz Powiat zdobył najwięcej mandatów w Radzie Powiatu Wałbrzyskiego Popierani przez PO kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Nasz Powiat zdobyli najwięcej mandatów we wczorajszych przedterminowych wyborach do Rady Powiatu Wałbrzyskiego.
bEUeWRlu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)