Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Były prezydent Pyrwanow wykluczony z partii

0
Podziel się

Decyzję dzisiejszego plenum najwyższych władz BSP uzasadniono systemowym naruszeniem statutu przez Pyrwanowa i działaniami godzącymi w jedność partii.

Były prezydent Pyrwanow wykluczony z partii
(ec.europa.eu)
bEhchwwl

Byłego bułgarskiego prezydenta Georgi Pyrwanowa (na zdjęciu) wykluczono dzisiaj z partii socjalistycznej (BSP), której był przewodniczącym w latach 1997-2001 r. Razem z nim usunięto ośmiu czołowych działaczy partii. Jest to pierwszy od lat poważny rozłam w obozie lewicy.

Decyzję dzisiejszego plenum najwyższych władz BSP uzasadniono systemowym naruszeniem statutu przez Pyrwanowa i działaniami godzącymi w jedność partii. Miesiąc temu Pyrwanowowi i jego towarzyszom, którzy postanowili kandydować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego oddzielnie, cofnięto poparcie polityczne.

Pyrwanow, który pełnił urząd prezydenta w latach 2001-2011, po zakończeniu drugiej kadencji przywrócił swe członkostwo w BSP. Nie zajął jednak kierowniczego stanowiska, chociaż jego dążenie do odzyskania wpływów w partii było oczywiste.

bEhchwwn

W styczniu b.r. Pyrwanow poinformował, że reaktywuje ruch społeczny ABW (Alternatywa na rzecz Odrodzenia Bułgarii), który zakładał w listopadzie 2010 roku, a potem zawiesił jego działalność. Celem ruchu jest stworzenie szerszej platformy socjaldemokratycznej i start w majowych wyborach do PE z samodzielną listą.

Pyrwanow jako jedyny prezydent po 1989 r. miał teczkę agenta komunistycznej bezpieki. Po podaniu tego faktu do wiadomości zachował jednak stanowisko, gdyż bułgarska ustawa lustracyjna nie przewiduje zakazu pełnienia funkcji publicznych po ujawnieniu faktu współpracy ze służbami specjalnymi reżimu komunistycznego.

Według sondaży socjologicznych działania Pyrwanowa mogą kosztować BSP pierwsze miejsce w wyborach europejskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyciek informacji o podsłuchach. Gdzie? O poważnym wycieku informacji z Państwowej Agencji Technicznych Informacji (DATO) poinformowano we wtorek w Sofii.
Marsz nacjonalistów z pochodniami. Zatrzymania W tym roku po raz pierwszy od 2003 r. władze miasta wydały zakaz marszu.
Bułgaria odblokowała granice z Turcją Przejścia odblokowano po północy jednak odprawienie wszystkich czekających ciężarówek potrwa cały dzień. W kolejce czekają również pojazdy z Polski.
bEhchwwO
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)