Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kacaw
10.11.2011 11:00

Były prezydent Izraela trafi za kratki na siedem lat

Sąd Najwyższy odrzucił apelację i podtrzymał wyrok dla Mosze Kacawa, skazanego przez sąd niższej instancji więzienia za gwałt i inne przestępstwa seksualne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sąd Najwyższy odrzucił apelację i podtrzymał wyrok dla Mosze Kacawa, skazanego przez sąd niższej instancji więzienia za gwałt i inne przestępstwa seksualne. Kacaw ma rozpocząć odsiadywanie wyroku 7 grudnia.

Kacaw będzie pierwszym prezydentem w historii Izraela, który trafi do więzienia._ - Bez żadnych wątpliwości gwałty miały miejsce, ponieważ do stosunków seksualnych doszło bez zgody, nawet jeśli były jakieś więzi uczuciowe _ - podano m.in. w uzasadnieniu orzeczenia Sądu Najwyższego, który podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Tel Awiwie.

66-letni Kacaw zaprzeczał oskarżeniom o gwałt, molestowanie seksualne i nękanie, wniesionym przez trzy byłe współpracownice. Zarzucanych mu czynów Kacaw miał się dopuścić w latach 1996-1999, kiedy był ministrem turystyki, a także później w okresie swej prezydentury w latach 2000-2007.

W grudniu 2010 roku izraelski sąd uznał go za winnego przestępstw seksualnych oraz obstrukcji wymiaru sprawiedliwości, a w marcu - po trwającym prawie trzy lata procesie - skazał na karę 7 lat więzienia i dwa lata w zawieszeniu.

Czytaj w Money.pl

Sąd nakazał także byłemu prezydentowi wypłatę odszkodowania w łącznej wysokości 125 tys. szekli (około 100 tys. złotych) dwóm ofiarom gwałtu - pracownicy rezydencji Kacawa oraz pracownicy ministerstwa turystyki z okresu, gdy Kacaw kierował tym resortem.

Kacaw odwoływał się od tego wyroku, próbując podważyć wiarygodność powódek oraz prokuratorów i policjantów prowadzących dochodzenie w jego sprawie. Oskarżył nawet byłego prokuratora generalnego Menachema Mazuza o próbę przeprowadzenia _ prywatnej wendety _. Uskarżał się też na media mówiąc, że robią wszystko, aby go _ dopaść _. W warunkach tej _ nagonki _ i _ przecieków _ ze śledztwa w mediach nie było możliwe przeprowadzenie sprawiedliwego procesu - powiedział.

Przedstawiciele elit politycznych Izraela podkreślali, że sprawa Kacawa dowodzi praworządności państwa żydowskiego i pokazuje, że nikt w tym kraju nie może pozostać nietykalny. Rozpoczęte jeszcze w 2006 roku dochodzenie sprawiło, że Kacaw podał się do dymisji w lipcu 2007 roku, na dwa tygodnie przed wygaśnięciem kadencji prezydenckiej. Zapowiadał walkę o odzyskanie dobrego imienia. W kwietniu 2008 roku odrzucił porozumienie stron, które pozwoliłoby mu uniknąć procesu w zamian za przyznanie się do molestowania pracownic, nieprzyzwoitych czynów oraz do nękania świadków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t153684.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izraelskie;wladze;aresztuja;nielegalnych;osadnikow;zydowskich,73,0,959817.html) Najpierw zachęcali, teraz ich aresztują Izraelscy policjanci aresztowali dwunastu nielegalnych osadników żydowskich w gminie Benjamin na Zachodnim Brzegu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t153684.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;atak;na;iran;coraz;bardziej;prawdopodobny,113,0,959089.html) Groźba wojny coraz większa. Mówią o niej Izraelskie media przypominają, że Izrael przeprowadził niedawno zakrojone na dużą skalę manewry wojskowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t87179.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/iar/artykul/izrael;planuje;budowe;osiedli;zemsta;za;unesco,50,0,956466.html) Nie zmienią decyzji. Zemsta za UNESCO? Unia Europejska zaapelowała do rządu Izraela, by się wycofał z decyzji o przyspieszeniu budowy mieszkań w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu.
Tagi: kacaw, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz