Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.01.2013 11:22

Były prezes Kolei Śląskich skazany

Proces dotyczył działania na szkodę spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa, którą Marek W. kierował ponad 10 lat temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat i 100 tys. zł grzywny skazał katowicki sąd b. prezesa Kolei Śląskich Marka W. Proces dotyczył działania na szkodę spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa, którą Marek W. kierował ponad 10 lat temu.

Zatajenie przez W. faktu trwania tego procesu stało się bezpośrednią przyczyną odejścia przez niego ze stanowiska prezesa Kolei Śląskich. Sprawa wyszła na jaw w grudniu - w okresie chaosu po przejęciu całości przewozów w regionie przez zarządzanego wówczas przez W. samorządowego przewoźnika.

Ówczesny marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz, który w związku z sytuacją na kolei w regionie sam potem podał się do dymisji, mówił wówczas, że czuje się przez W. _ oszukany i okłamany _. Marszałek zapowiedział też wtedy wniosek do prokuratury w związku z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach, ponieważ Marek W. przed objęciem stanowiska prezesa Kolei Śląskich podpisał oświadczenie, że nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie karne.

O trwającym przeciw W. już od kilku lat procesie napisała regionalna _ Gazeta Wyborcza _. W. oskarżony był w nim o działanie na szkodę spółki Kopex Leasing Service, którą kierował w latach 2001-02. Były prezes miał nie dopełnić obowiązków m.in. za 1,5 mln zł kupując sprzęt warty łącznie 144 tys. zł. Ok. 76 proc. udziałów w Kopex Leasing Service miał w tym czasie Skarb Państwa.

Sam Marek W. w mediach przyznawał, że ukrył przed marszałkiem sprawę karną: uznał, że wystarczy świadectwo o niekaralności, a zarzuty w procesie oceniał jako absurdalne.

Sąd uznał W. winnym wszystkich zarzuconych mu przez prokuraturę czynów. Prócz kary więzienia w zawieszeniu oraz 100 tys. zł grzywny, nakazał b. prezesowi pokrycie kosztów sądowych w kwocie ponad 23 tys. zł. Sąd zakazał mu również zajmowania przez 7 lat podobnych stanowisk kierowniczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Te linie kolejowe są wielkim zwycięstwem Odchodzący marszałek uważa, że ze wszystkimi problemami udało mu się uporać.
Zobacz, ile pociągów przybędzie na Śląsku Koleje Śląskie wkrótce wzbogacą swoją ofertę o nowe połączenia na trasie Gliwice - Katowice, uruchomią trasę Gliwice - Bytom, a także kilka dodatkowych pociągów na mniej uczęszczanych liniach.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz