Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były premier Rumunii wraca do więzienia. Sąd skazał go za korupcję

0
Podziel się:

Byłemu premierowi zarzucono, że w latach 2002-2004 otrzymał z nielegalnego importu z Chin towary wartości 630 tys. euro na wyposażenie mieszkania.

Były premier Rumunii wraca do więzienia. Sąd skazał go za korupcję
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Były socjalistyczny premier Rumunii Adrian Nastase (2000-2004) wraca do więzienia. Sąd najwyższej instancji skazał go wczoraj prawomocnym wyrokiem na cztery lata pozbawienia wolności za korupcję w okresie, gdy Nastase stał na czele rządu.

Byłemu premierowi zarzucono, że w latach 2002-2004 otrzymał z nielegalnego importu z Chin towary wartości 630 tys. euro na wyposażenie mieszkania. Za współudział w tym przestępstwie na cztery lata skazano inspektor budowlaną, a na trzy lata żonę Nastasego - Danielę, choć w jej wypadku jest to kara w zawieszeniu.

Wyrokiem sądu były premier został też na pięć laty pozbawiony czynnego i biernego prawa wyborczego.

Latem 2012 roku Nastase został skazany na dwa lata więzienia za złamanie prawa, dotyczącego zbierania pieniędzy na kampanię wyborczą. W marcu 2013 roku został zwolniony warunkowo.

Nastase to najwyższy rangą polityk rumuński skazany za korupcję po upadku reżimu komunistycznego. Utrzymuje, że jest niewinny i że stawiane mu zarzuty mają podłoże polityczne. W 2012 roku skazano go za nielegalną zbiórkę funduszy na własną kampanię prezydencką w 2004 roku, przeprowadzoną pod pozorem konferencji dla specjalistów z branży budowlanej. Nastase przegrał wówczas w wyborach.

Kiedy w czerwcu 2012 roku policja przybyła, aby przewieźć Nastasego do więzienia, ten niegroźnie postrzelił się w szyję. Według niektórych rumuńskich mediów mógł to być wybieg, aby uniknąć kary. Inne media informowały o usiłowaniu samobójstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajk przeciwko poszukiwaniom gazu To już drugi taki incydent w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
Rumunia podzielona w sprawie umowy z MFW Spór dotyczy zawartego przez rząd w lipcu porozumienia w sprawie udostępnienia Rumunii linii kredytowej w wysokości 4 mld euro.
Rumunia nie zagadza się na kopalnię złota Przez ostatnie tygodnie w Rumunii trwała kampania protestów przeciwko zgodzie na budowę kopalni, która według jej krytyków stanowiłaby znaczne zagrożenie ekologiczne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)