Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Były premier Rumunii Adrian Nastase warunkowo zwolniony z więzienia

0
Podziel się:

Były socjalistyczny premier Rumunii Adrian Nastase, skazany w styczniu na 4 i pół roku więzienia za korupcję, wyszedł dziś warunkowo na wolność.

Były premier Rumunii Adrian Nastase warunkowo zwolniony z więzienia
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Były socjalistyczny premier Rumunii Adrian Nastase (2000-2004), skazany w styczniu na 4 i pół roku więzienia za korupcję, wyszedł w czwartek warunkowo na wolność po odbyciu jednej trzeciej kary.

Były szef rządu został skazany za to, że w latach 2002-2004 otrzymał z nielegalnego importu z Chin towary wartości 630 tys. euro na wyposażenie mieszkania. Za współudział w tym przestępstwie na cztery lata skazano inspektor budowlaną, a na trzy lata żonę Nastasego - Danielę, choć w jej wypadku była to kara w zawieszeniu.

Latem 2012 roku Nastase został skazany na dwa lata więzienia za złamanie prawa dotyczącego zbierania pieniędzy na własną kampanię prezydencką w 2004 roku. Kiedy w czerwcu 2012 roku policja przybyła, aby przewieźć Nastasego do więzienia, ten niegroźnie postrzelił się w szyję. Według niektórych rumuńskich mediów mógł to być wybieg, aby uniknąć kary. Inne media informowały o usiłowaniu samobójstwa.

W marcu 2013 roku został zwolniony warunkowo, w styczniu 2014 wrócił jednak do więzienia.

Nastase utrzymywał przez cały czas, że jest niewinny i że stawiane mu zarzuty mają podłoże polityczne.

"Jestem celem, który jest ścigany przez wszystkich...mam nadzieję, że ci, którzy uważali mnie za przeciwnika politycznego, zrozumieli wreszcie, że nic nie uzyskali" - oświadczył 64-letni były premier, witany przez dwóch synów, przyjaciół i dziennikarzy przed bramą więzienia w Jilavie pod Bukaresztem. Powiedział też, że w ciągu najbliższych dziewięciu lat nie może sprawować funkcji politycznych i zamierza założyć firmę doradztwa politycznego.

Nastase to najwyższy rangą polityk rumuński skazany za korupcję po upadku reżimu komunistycznego.

Od 2007 r. Rumunia pozostaje pod specjalnym nadzorem Brukseli, która zaleciła Bukaresztowi zaostrzenie walki z korupcją i zreformowanie systemu sądowniczego.

Czytaj więcej w Money.pl
Paszporty biometryczne w Mołdawii Wprowadzenie paszportów zawierających elektroniczny chip było jednym z zaleceń unijnych poprzedzających zniesienie wiz dla obywateli Mołdawii.
Kolejne embargo na mięso. Tym razem dla... Rosja wprowadziła dziś embargo na rumuńską wołowinę. Oficjalnie powodem są wykryte w Rumunii ogniska choroby szalonych krów. Nieoficjalnie wiadomo, że to odpowiedź Moskwy na unijne sankcje.
"Jak Rosja podzieliła Europę środkowo-wschodnią" Kryzys na Ukrainie i skłonność Rosji do sięgania po dostawy gazu ziemnego jako broni politycznej stworzyły bezprecedensowy rozłam pomiędzy byłymi krajami komunistycznymi, zauważa România Liberă. "Podczas gdy państwa graniczące z Rosją - Polska, Rumunia i kraje bałtyckie - zajęły zdecydowane stanowisko w sprawie aneksji Krymu i ofensywy Gazpromu, w innych, takich jak Węgry, sprawy mają ...
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)