Notowania

oszustwo
27.11.2013 11:45

Były podkarpacki marszałek Mirosław K. oskarżony o gwałt i oszustwo

Przestępstwo seksualne, płatna protekcja i oszustwo - takie zarzuty usłyszał Mirosław K., były marszałek województwa podkarpackiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Przestępstwo seksualne, płatna protekcja i oszustwo - to kolejne zarzuty Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie wobec byłego marszałka woj. podkarpackiego Mirosława K. W kwietniu usłyszał on już siedem zarzutów korupcyjnych.

_ Kolejne trzy zarzuty to efekt prowadzonego śledztwa. Obecnie Mirosław K. ma tych zarzutów 10 _ - poinformował w środę rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie Grzegorz Janicki.

Janicki powiedział, że jeden z zarzutów dotyczy przestępstwa o charakterze seksualnym określonego w art. 197 par. 2 kodeksu karnego. Przepis ten mówi o doprowadzeniu innej osoby przemocą, groźbą lub podstępem do poddania się innej czynności seksualnej. Do przestępstwa miało dojść w okresie 1999-2001, kiedy Mirosław K. nie był jeszcze marszałkiem województwa, wobec podległej mu pracownicy.

Drugi zarzut to przestępstwo płatnej protekcji, czyli powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i podejmowania się załatwienia sprawy w zamian za określone korzyści. Trzeci zarzut dotyczy przestępstwa oszustwa, polegającego na wprowadzeniu w błąd i doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osób, które wykonywały na rzecz Mirosława K. określone prace. Do tych przestępstw miało dochodzić w latach 2009 - 2012.

Janicki nie chciał ujawniać innych szczegółów i okoliczności, w jakich miało dojść do zarzucanych Mirosławowi K. przestępstw. _ Śledztwo nadal trwa _ - zaznaczył.

W kwietniu Prokuratura Apelacyjna w Lublinie postawiła Mirosławowi K. siedem zarzutów dotyczących czynów popełnionych w latach 2011-2012. Miał on przyjąć łapówki w kwotach od 1,5 do 30 tys. zł, łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Korzyści przyjmowane przez marszałka miały polegać też na opłaceniu mu pobytu na urlopie za granicą i w Polsce. Dwa zarzuty dotyczą korzyści osobistych w postaci zaspakajania potrzeb seksualnych.

Mirosław K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Został zwolniony z aresztu po wpłaceniu 60 tys. zł kaucji. Sejmik odwołał go ze stanowiska marszałka województwa podkarpackiego.

W tej sprawie zarzuty postawione zostały też dwu przedsiębiorcom z woj. podkarpackiego, którzy mieli dawać łapówki b. marszałkowi.

Zarzut ujawnienia tajemnicy służbowej Mirosławowi K. prokuratura postawiła też b. zastępcy komendanta powiatowego policji w Jarosławiu (Podkarpackie) Robertowi M. Policjant miał ujawnić marszałkowi województwa podkarpackiego, czyli osobie nieuprawnionej, informacje stanowiące tajemnicę służbową, związane ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Jarosławiu. Miało do tego dojść 6 kwietnia 2012 r. Robert M. był wtedy zastępcą komendanta powiatowego policji w Jarosławiu, obecnie jest emerytem.

Czytaj więcej w Money.pl
Nękali, szantażowali i gwałcili kobiety Mężczyźni przedstawiali się jako przedstawiciele legalnie działającej agencji modelek. Ogłaszali się na portalach społecznościowych i oferowali kandydatkom sesje zdjęciowe.
Po brutalnym ataku policja zapowiada patrole W Lesie Kabackim będzie więcej patroli policyjnych, zostaną też wytyczone ścieżki biegowe, by zachęcić biegaczy do korzystania ze stałych i oznaczonych tras
Okradli Skarb Państwa na 24 mln złotych? Policjanci zatrzymali pięć osób, którym zarzucono dokonywanie oszustw podatkowych na wielką skalę oraz pranie brudnych pieniędzy.
Tagi: oszustwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz