Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były palestyński premier sformuje nowy rząd

0
Podziel się:

Prezydent Mahmud Abbas poprosił Ramiego Hamdallaha, który złożył dymisję z funkcji premiera Autonomii Palestyńskiej, by pozostał
na swym stanowisku i sformował nowy gabinet.

Były palestyński premier sformuje nowy rząd
(PAP/EPA)

Palestyński prezydent Mahmud Abbas poprosił Ramiego Hamdallaha, który 23 czerwca złożył dymisję z funkcji premiera Autonomii Palestyńskiej, by pozostał na swym stanowisku i sformował nowy gabinet - poinformował rzecznik prezydenta Nabil Abu Rudeina.

_ - Abbas spotkał się z premierem, który złożył dymisję, Ramim Hamdallahem, i poprosił go o utworzenie rządu _ - powiedział Rudeina.

Kancelaria Hamdallaha poinformowała w oficjalnym komunikacie, że przyjął on tę misję i sformuje nowy gabinet w ciągu pięciu tygodni.

23 czerwca Abbas przyjął dymisję premiera Hamdallaha, zaledwie dwa tygodnie po objęciu przez niego funkcji szefa rządu, poprosił go jednak o sprawowanie rządów do czasu powołania nowego premiera.

Przed Hamdallahem dymisję złożył poprzedni premier Salam Fajad, dawny pracownik Banku Światowego bardzo doceniany za granicą, w tym w Izraelu, który nie zdołał jednak zbudować silnej bazy politycznej na terytoriach palestyńskich, co uczyniło go nieodpornym na ataki ze strony Fatahu - ugrupowania Abbasa i radykalnego Hamasu, który rządzi w Strefie Gazy.

Hamdallah, rektor uniwersytetu w Nablusie, był od początku postrzegany jako premier tymczasowy. Abbas miał bowiem nadzieję na utworzenie rządu pojednania narodowego, którego powołanie zapowiadane jest od 2011 roku. Jednak napięcia między Fatahem a Hamasem nie rokują najlepiej tej inicjatywie.

W sumie w ciągu dziesięciu tygodni dymisję w Autonomii Palestyńskiej złożyło więc dwóch szefów rządu.

Hamdallah otrzymał ponownie misję utworzenia nowego gabinetu na dzień przed rozpoczęciem nowej rundy negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami, która ma się odbyć w Jerozolimie.

Hamas, nieuznający władzy prezydenta Autonomii Palestyńskiej, kategorycznie odmówił udziału w tych negocjacjach, które po trzech latach przerwy zostały wznowione dzięki mediacjom Waszyngtonu.

Czytaj więcej w Money.pl
Palestyński premier wycofał swoją dymisję Przez dwie godziny siedział i rozmawiał z prezydentem Mahmudem Abbasem. Zażądał wyraźnego określenia kompetencji.
Kim jest nowy premier Palestyny? Rami Hamdallah jest politykiem umiarkowanym i pragmatykiem - informują izraelskie media.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)