Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zarobki urzędników
04.02.2011 06:36

Byli prezydenci dostaną podwyżkę

Jaruzelski, Wałęsa i Kwaśniewski dostaną 75 proc. pensji głowy państwa - zdecydował Sejm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(najsztub/CC/Flickr)

*Byłym prezydentom dożywotnio będzie przysługiwało uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego urzędującej głowy państwa - zdecydował Sejm nowelizując ustawę w tej sprawie. Teraz rozpatrzy ją Senat. *

Obecnie, zgodnie z przepisami, byli prezydenci otrzymują miesięcznie uposażenie równe połowie wynagrodzenia zasadniczego urzędującego prezydenta. Ustawa o uposażeniu byłych prezydentów RP przewiduje, że świadczenia te przysługują prezydentom wybranym od 1989 r. w wyborach powszechnych lub przez Zgromadzenie Narodowe, czyli Wojciechowi Jaruzelskiemu, Lechowi Wałęsie i Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

Propozycja zmian w ustawie powstała w komisji _ Przyjazne państwo _, którą kierował były już poseł i polityk PO Janusz Palikot. Początkowo wnioskował on, aby byli prezydenci otrzymywali taką samą pensję jak urzędujący prezydent. Obniżenie tej kwoty zaproponował Marek Wikiński (SLD). Argumentował, że niemoralnym byłoby, aby ex-prezydenci, niewykonujący po zakończeniu kadencji obowiązków głowy państwa, zarabiali tyle, co urzędujący prezydent.

Komisja ustawodawcza, która pracowała nad projektem nowelizacji wprowadziła do niego jedną zmianę dotyczącą _ vacatio legis _, czyli czasu, w jakim ustawa wchodzi w życie od momentu ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Autorzy projektu chcieli, aby wynosiło ono 14 dni.

Zgodnie z propozycją komisji popartą w czwartek przez Sejm nowe, wyższe uposażenie ma być wypłacane od pierwszego dnia następnego miesiąca po ukazaniu się ustawy w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii, prezydent otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 12 365,22 zł brutto oraz dodatek funkcyjny w wysokości 5 299,38 zł i dodatek za wysługę lat, w sumie 20 137,64zł brutto.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t74281.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zyczenia;walesy;madrzej;wybierajcie,194,0,742082.html) Życzenia Wałęsy: Mądrzej wybierajcie
Uposażenie byłych prezydentów traktuje się w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz przepisów podatkowych tak jak wynagrodzenie za pracę. Ponadto była głowa państwa otrzymuje środki finansowe na prowadzenie biura w wysokości i na zasadach określonych dla posłów otrzymujących środki finansowe na utworzenie, funkcjonowanie i finansowanie biura poselskiego.

Według obowiązujących przepisów były prezydent zachowuje uprawnienie do ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych przez ministra spraw wewnętrznych. Wydatki związane z ochroną są pokrywane z budżetu państwa w części dotyczącej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Byłemu prezydentowi oraz członkom jego rodziny przysługują także świadczenia publicznych zakładów opieki zdrowotnej na zasadach określonych dla pracowników i członków ich rodzin oraz na warunkach określonych dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i członków ich rodzin.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t122894.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;gotowy;na;konstytucyjny;kompromis,231,0,765415.html) Prezydent gotowy na konstytucyjny kompromis Nie wiadomo jednak czy zgodzi się na rezygnację z zapisów odnoszących się do euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;spelnil;obietnice;jest;ustawa,7,0,763911.html) Prezydent spełnił obietnicę. Jest ustawa Prezydent zaproponował ustawę, która ma rozwiązać problemy pracujących emerytów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t95799.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kwasniewski;na;miejscu;ziobry;przeprosilbym;za;dramat,147,0,683411.html) Kwaśniewski: Na miejscu Ziobry przeprosiłbym za dramat Były prezydent komentuje śmierć Barbary Blidy.
Tagi: zarobki urzędników, prezydent, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz