Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Byli europosłowie PiS przechodzą do eurosceptyków

0
Podziel się:

Czterej europosłowie Solidarnej Polski, przeszli do frakcji eurosceptyków.

Byli europosłowie PiS przechodzą do eurosceptyków
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Czterej europosłowie: Zbigniew Ziobro, Tadeusz Cymański, Jacek Kurski i Jacek Włosowicz, którzy opuścili PiS, by przystąpić do Solidarnej Polski, przeszli z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów do frakcji Europa Wolności i Demokracji w Parlamencie Europejskim.

Informację taką podali w przesłanym PAP komunikacie. _ Uważamy, że grupa Europa Wolności i Demokracji (EWD) w większym stopniu niż nasza dotychczasowa grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) możliwi nam realizację naszego programu, zabiegania o polskie interesy w Unii Europejskiej _ - dodali.

Ziobro, Cymański, Kurski i Włosowicz zapowiadają w nim, że będą działać w szczególności na rzecz ograniczania kosztów pakietu energetyczno-klimatycznego dla polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, wsparcia przez UE wydobycia w Polsce gazu łupkowego oraz podwyższenia dopłat bezpośrednich dla polskich rolników.

_ W ramach nowej grupy będziemy mogli również swobodniej działać na rzecz poszanowania wartości chrześcijańskich w UE, ochrony rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz promowania polityki prorodzinnej _ - dodali europosłowie w oświadczeniu. Dodali, że liczą na dobrą współpracę z wszystkimi posłami w Parlamencie Europejskim, a w szczególności z grupy EKR, w której pozostaje PiS i PJN.

Złożyli też czteropunktową deklarację programową. Opowiadają się za _ mocną obecnością Polski w UE _, zaznaczając, że _ Unia powinna pozostać związkiem suwerennych państw narodowych, a jej ewentualna dalsza integracja polityczna może następować wyłącznie za zgodą społeczeństw wyrażoną w referendach _.

Po drugie podkreślają, że UE powinna szanować tradycje religijne oraz kulturę państw członkowskich i powstrzymywać się od narzucania obcych im wartości. _ W szczególności, Solidarna Polska będzie działać na rzecz poszanowania wartości chrześcijańskich w UE oraz na rzecz ochrony rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny _ - głosi oświadczenie.

Po trzecie, europosłowie zapowiadają działanie na rzecz solidarnego rozwoju Europy, wyrównywania różnic w rozwoju, _ bez obciążania poszczególnych państw kosztami, które mogą uniemożliwić wyrównanie różnic cywilizacyjnych _.

Po czwarte, mają zabiegać o przestrzeganie praw człowieka w UE, działać przeciw dyskryminacji na tle narodowym i rasowym, przemocy na tle politycznym oraz ograniczaniu demokracji i wolności słowa.

We frakcji EWD - najmniejszej spośród wszystkich europarlamentarnych frakcji - nie było dotąd Polaków. Jej trzon stanowi prawicowa, separatystyczna Liga Północna z Włoch (10 europosłów) oraz brytyjska antyeuropejska i antyimigracyjna Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa UKIP (9 europosłów). Po przystąpieniu czterech byłych europosłów PiS, frakcja liczy 33 członków i nadal jest najmniejszą grupą w Parlamencie Europejskim, nie licząc niezrzeszonych. Wielkość frakcji decyduje o obsadzie stanowisk w prezydiach PE, komisji czy różnych delegacji.

Polacy będą tworzyć trzecią co do wielkości delegację narodową w ramach grupy EWD. Ponadto jest tam po jednym-dwóch przedstawicieli narodowych, prawicowych partii z Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Litwy i Słowacji.

Odejście Ziobry, Cymańskiego, Kurskiego i Włosowicza oznacza zmniejszenie z 15 do 11 osób polskiej delegacji narodowej we frakcji EKR, która liczy odtąd 53 członków (nadal piąta grupa co wielkości w PE). Początkowo w ramach tej grupy wszystkich 15 polskich posłów tworzyło jedną delegację PiS w PE; obecnie delegacja PiS liczy 7 posłów pod przewodnictwem Ryszarda Legutko; trzech europosłów ma Polska Jest Najważniejsza (Marek Migalski, Paweł Kowal, Michał Kamiński)
; zaś Adam Bielan jest posłem niezależnym, pozostając zrzeszonym w EKR.

Delegacja brytyjskich konserwatystów w EKR liczy 25 członków, czeskiego ODS - 9.

O rozłamie w PiS czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t19990.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ziobro;i;jurek;rozmawiali;o;stworzeniu;wspolnej;formacji;politycznej,56,0,992568.html) Łączą siły, by stworzyć alternatywę dla PiS Nowa formacja chce łączyć, a nie dzielić i pokazać, że można wybrać rozmowę, zamiast kłótni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t158031.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/eurodeputowany;jacek;wlosowicz;przeszedl;z;pis;do;solidarnej;polski,15,0,992015.html) PiS stracił kolejnych działaczy. Przez Kielce W ten sposób zaprotestował przeciwko wykluczeniu z partii kieleckich radnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t19991.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ziobro;pis;szkodzi;polsce,115,0,989555.html) Ziobro zawiedziony. Liczył na kompromis Lider Solidarnej Polski jest zawiedziony, że PiS, nie zgodził się na kompromisowego kandydata na wiceszefa PE i grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)