Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Była premier Alenka Bratuszek ma szanse na powrót do władzy

0
Podziel się:

Wyniki najnowszego sondażu telewizyjnego dają jej spore szanse, mimo że dopiero co straciła posadę.

Była premier Alenka Bratuszek ma szanse na powrót do władzy
(UKOM (Stanko Gruden/STA)/CC BY 3.0/wikimedia commons)

Była premier Słowenii, 44-letnia Alenka Bratuszek, która cztery dni temu zrezygnowała z funkcji, po utracie przywództwa w swojej partii Pozytywna Słowenia (PS), może powrócić do władzy, jeśli zdecyduje się na utworzenie własnej partii - wynika z najnowszego sondażu telewizyjnego.

Bratuszek, finansistka, pierwsza kobieta na stanowisku premiera Słowenii, kierowała rządem od roku. Jej gabinet uratował zagrożone bankructwem słoweńskie banki, zasilając je w ubiegłym roku sumą ok. 3,3 mld euro. Uchroniło to kraj, będący w strefie euro, przed koniecznością skorzystania z pomocy zagranicznej, jednak wywindowało jego deficyt budżetowy.

Powrót byłej premier do władzy w wyniku wcześniejszych wyborów parlamentarnych, uważanej przez zagraniczne rynki za gwaranta politycznej stabilności i finansowej odpowiedzialności, jest możliwy - pisze w piątek agencja Reutera. Powołuje się na sondaż przeprowadzony 29 kwietnia, z którego wynika, że jeśli Bratuszek utworzyłaby własną partię, w przedterminowych wyborach parlamentarnych mogłaby ona liczyć na 12,2 proc. poparcia.

Prawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) uzyskałaby 13,4 proc., a centrolewicowi socjaldemokraci (SD) - 9,4 proc. Pozytywna Słowenia (PS), z której wystąpiła Bratuszek, kierowana teraz przez obecnego burmistrza Lublany Zorana Jankovicia, otrzymałaby 5,5 proc. 17 proc. badanych nie wiedziało, na kogo zagłosuje, a 16,6 proc. nie zamierza iść na wybory.

Bratuszek nie wykluczyła w tym tygodniu w wywiadzie dla agencji Reutera, że utworzy nową partię. Obecnie 14 z 90 deputowanych opuściło Pozytywną Słowenię i przyłączyło się do grupy popierającej byłą premier.

_ - Publiczne poparcie dla Bratuszek rośnie, gdyż udało jej się utrzymać z dala od politycznego establishmentu _ - powiedział Grega Repovż, szef tygodnika _ Mladina _.

Jej szanse, jako osoby nieuwikłanej w żadne skandale, rosną w obliczu skazania na dwa lata więzienia za korupcję byłego dwukrotnego premiera Janeza Janszy, obecnie szefa SDS, a także śledztwa przeciwko Jankoviciowi w związku z nieprawidłowościami w deklaracji majątkowej.

Na nadzwyczajnym zjeździe PS pod koniec kwietnia Bratuszek straciła przywództwo partii, a na stanowisko szefa ugrupowania powrócił jego założyciel, Janković, który przed rokiem z powodu zarzutów o korupcję przekazał jej kierowanie partią. Partnerzy koalicyjni PS już kilka tygodni temu ogłosili, że nie zamierzają współtworzyć rządu firmowanego przez Jankovicia.

Według byłej premier przedterminowe wybory parlamentarne powinny odbyć się w czerwcu lub w lipcu. Na razie nie wyznaczono jeszcze daty wyborów, a - jak pisze Reuter - i negocjacje o utworzeniu nowego koalicyjnego rządu też będą trwały długo.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Słowenii podała się do dymisji Polityk złożyła dymisję na ręce prezydenta Boruta Pahora (na zdj.) po utraceniu przed 10 dniami przywództwa w swojej partii Pozytywna Słowenia (PS).
Kryzys w Słowenii. Kolejne poważne zagrożenie Premier Słowenii Alenka Bratuszek straciła przywództwo swej partii Pozytywna Słowenia, czego rezultatem mogą być upadek rządu i przedterminowe wybory.
Strażacy ze Śląska pojechali na Słowenię Polscy ratownicy mają pomagać w okolicach miejscowości Maribor.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)