Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w rosji
07.12.2011 07:53

Buzek skrytykował Rosję za brak uczciwości

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego odniósł się do nieprawidłowości zaobserwowanych podczas niedawnych wyborów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wydał oświadczenie, w którym krytycznie odniósł się do nieprawidłowości zaobserwowanych podczas niedawnych wyborów w Rosji i poprzedzającej je kampanii.

[Na zdjęciu Jerzy Buzek]

Wyraził ubolewanie, że kampania wyborcza charakteryzowała się _ ograniczoną konkurencją polityczną i brakiem uczciwości _, co stwierdzili obserwatorzy z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Dał wyraz rozczarowaniu faktem, że do obserwowania wyborów w Rosji znów nie zaproszono przedstawicieli Parlamentu Europejskiego.

_ - Rosjanie zasługują na pełnoprawną demokrację. Duża frekwencja pokazuje, że Rosjanie dbają o swoje obowiązki i prawa obywatelskie. Zasługują na wolny, transparentny i uczciwy proces wyborczy _ - podkreślił.

Buzek wyraził też zaniepokojenie wydarzeniami, do których doszło po wyborach - zatrzymaniem dziesiątków protestujących aktywistów opozycji, zastraszaniem niezależnej organizacji Gołos nadzorującej przebieg wyborów, cyberatakami na główne niezależne portale informacyjne.

Przewodniczący PE wezwał do niezwłocznego uwolnienia wszystkich niesłusznie zatrzymanych i do położenia kresu zastraszaniu ludzi, którzy legalnie wzywają do bardziej uczciwego i wolnego systemu politycznego.

Buzek podkreślił, że jest zaniepokojony brakiem niezależności i stronniczością rosyjskich mediów, a także częstymi naruszeniami procedur i przypadkami manipulacji podczas liczenia głosów.

Wskazał na potrzebę przyspieszenia rozwoju stosunków dwustronnych UE-Rosja i zaakcentował: _ Chcemy, żeby podstawą naszej długoterminowej współpracy była demokracja, rządy prawa i swoboda wypowiedzi _.

Czytaj więcej o wyborach w Rosji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolejne;aresztowania;i;pobicia;w;moskwie,117,0,983669.html) Pobicia i aresztowania w stolicy Rosji Siły specjalne rosyjskiej policji OMON zatrzymały ponad 250 opozycjonistów, którzy przyszli na plac Triumfalny , aby zaprotestować przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyszli;na;ulice;chca;rosji;bez;putina,38,0,982822.html) Wyszli na ulice. Chcą Rosji bez Putina Kilka tysięcy stronników opozycji protestowało przeciwko sfałszowaniu przez Kreml wyników wyborów do Dumy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t197826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;wybory;uczciwe;na;nagraniach;nic;nie;widac,11,0,982539.html) Wybory uczciwe. Na nagraniach nic nie widać Prezydent Rosji odrzucił zarzuty, że podczas wczorajszych wyborów parlamentarnych doszło do poważnych naruszeń prawa wyborczego, które miały zaważyć na wyniku.
Tagi: wybory w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz