Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Burmistrz Brzeszcz odwołana w referendum

0
Podziel się:

We wczorajszym głosowaniu mieszkańcy odwołali burmistrz Teresę Jankowską. Nadal w obecnym kształcie działała będzie natomiast rada miejska.

Burmistrz Brzeszcz odwołana w referendum
(VladimirCetinski/iStockphotot)
bESNFCXp

We wczorajszym głosowaniu mieszkańcy odwołali burmistrz Teresę Jankowską. Nadal w obecnym kształcie działała będzie natomiast rada miejska - podała dzisiaj w protokole po zakończeniu liczenia głosów Miejska Komisja do spraw referendum.

W ponad 21-tys. Brzeszczach do głosowania uprawnionych było 17 721 osób. W referendum za odwołaniem burmistrz wzięło udział 4285 wyborców, co dało frekwencję 24,18 proc. Jest ono ważne, gdyż uczestniczyło w nim nie mniej niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze burmistrz. Liczba ta wynosiła 3388. Za odwołaniem Teresy Jankowskiej było 3936 osób.

Obecnie wojewoda małopolski wyznaczy komisarza, który przejmie obowiązki burmistrza. Jak poinformowała komisarz wybroczy w Krakowie sędzia Teresa Anna Rak w dalszej kolejności premier ogłosi przedterminowe wybory. Jak dodała rada miejska może też zdecydować, że wskazany przez wojewodę komisarz będzie pełnił obowiązki do czasu wyborów po upływie kadencji.

bESNFCXr

Brzeszczanie nie odwołali natomiast rady miejskiej. W plebiscycie uczestniczyło 4292 wyborców, co przyniosło frekwencję 24,22 proc. Referendum jest nieważne, gdyż jest to mniej niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze rady. Wynosiła ona 5209. Spośród uczestniczących w referendum za odwołaniem rady opowiedziało się 4072 osób.

Grupa inicjatywna zebrała w Brzeszczach około 4 tys. podpisów za odwołaniem burmistrza i rady. Lista zarzutów zawierała 13 punktów. Główny dotyczył planów budowy drogi ekspresowej S1, która przecinałby pola wydobywcze kopalni Brzeszcze i mogła doprowadzić do likwidacji kopalni.

Burmistrz Brzeszcz Teresa Jankowska odpierała wszystkie zarzuty. Mówiąc o drodze S1 przypomniała, że opinia władz gminnych jest tylko kolejną formą konsultacji społecznych, w których brali udział również mieszkańcy. Decyzja którędy przebiegnie droga nie leży jednak w ich kompetencjach. Burmistrz podkreśliła zarazem: _ S1 nie ma nawet na liście rezerwowej inwestycji planowanych na lata 2014-2020 _. Jankowska była burmistrzem Brzeszcz od grudnia 2006 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński: Udział w referendum to obywatelski obowiązek Zdaniem Kaczyńskiego, można mnożyć przykłady złego rządzenia, dlatego potrzebna jest zmiana na stanowisku prezydenta stolicy.
SLD w sprawie referendum neutralne Zdaniem SLD referendum nie jest inicjatywą obywatelską, a ma jedynie na celu utorować drogę do władzy w Warszawie PiS.
Wielkie zaskoczenie i porażka rządu w Irlandii Stosunkiem głosów 51,7 procent do 48,3 procent Irlandczycy opowiedzieli się za utrzymaniem dwuizbowego parlamentu. To porażka rządu premiera Endy Kenny'ego.
bESNFCXS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)