Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bunt prawników przeciwko Kwiatkowskiemu

0
Podziel się:

Ostro krytykują szybkie sądy dla stadionowych chuliganów. Narusza prawo do obrony.

Bunt prawników przeciwko Kwiatkowskiemu
(PAP/Leszek Szymański)

Wprowadzenie rozpraw _ odmiejscowionych _ prowadzonych w trybie wideokonferencji naruszy podstawowe zasady procesu karnego - uważa zespół prawników przygotowujący przepisy przed EURO 2012. Według resortu sprawiedliwości wszelkie gwarancje prawne będą zachowane.

Zespół stołecznych prawników, w skład którego weszli przedstawiciele warszawskich sądów, prokuratur, Komendy Stołecznej Policji oraz adwokatury został powołany w czerwcu ubiegłego roku. Jego celem jest przygotowanie tych instytucji do piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r. W komunikacie rzeczników prasowych, m.in. warszawskich prokuratur i sądów, zespół odniósł się do możliwości wprowadzenia rozpraw odmiejscowionych.

Według projektu specustawy, który ma wejść w życie jeszcze przed mistrzostwami, zatrzymani pseudokibice mieliby być sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw. wideokonferencji. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba zatrzymana za popełnienie przestępstwa, które podlega rozpoznaniu w trybie przyspieszonym, nie będzie musiała być doprowadzana do sądu na rozprawę, ale będzie pozostawać w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na terenie stadionu. Rozprawę poprowadziłby sędzia dyżurujący w budynku sądu.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;kiboli;trzeba;brac;w;kamasze,152,0,807320.html) Czujko: Kiboli trzeba brać w kamasze - Wymiar sprawiedliwości to oczywiście poczucie sprawiedliwości dla nas wszystkich, ale to także musi być szybkość i nieuchronność kary _ - mówił we wtorek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Wskazywał, że pomysł tzw. rozpraw odmiejscowionych wprowadzono już w zeszłym roku m.in. w Kanadzie podczas olimpiady zimowej w Vancouver.

Jednak zdaniem zespołu prawników _ wprowadzenie zmian w proponowanym kształcie prowadzi do naruszenia takich zasad procesu karnego jak zasada bezpośredniości, jawności, prawa do obrony oraz kontradyktoryjności _. Dlatego, jak wskazano w komunikacie, projekt może być niezgodny z konstytucją i przepisami międzynarodowymi.

Według zespołu _ prowadzenie rozprawy drogą wideokonferencji ograniczy oskarżonemu prawo do obrony, gdyż projektowane przepisy nie przewidują możliwości przedstawienia dowodów z dokumentów lub dowodów rzeczowych np. zapisu monitoringu _. Ponadto podczas takiej rozprawy - zdaniem prawników - sędzia straci możliwość czuwania nad prawidłowością jej przebiegu i zapewnienia powagi sądu, gdyż skład orzekający będzie przebywał w innym miejscu niż oskarżony oraz publiczność.

Z zarzutami nie zgadza się Ministerstwo Sprawiedliwości. Rzeczniczka prasowa resortu, Joanna Dębek, powiedziała PAP, że podczas czwartkowego spotkania w Ministerstwie Sportu, które dotyczyło przygotowań do EURO 2012, projekt nie wzbudził kontrowersji. _ Prokurator generalny i komendant główny policji poparli nasze rozwiązania, mamy też pozytywną opinię Sądu Najwyższego na temat tych zmian _ - dodała.

We wtorek podczas konferencji prasowej, na której prezentowano projekt, Kwiatkowski zapewniał, że tryb rozpraw odmiejscowionych zapewnia osobie sądzonej pełne prawo do obrony oraz tłumacza, gdy osoba ta jest obcokrajowcem. _ Jeżeli sąd uzna za konieczny osobisty kontakt z oskarżonym może przerwać rozprawę i kontynuować ją w budynku sądowym _ - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Według propozycji zespołu, które były już przedstawiane w grudniu ubiegłego roku, skuteczniejszym sposobem na sprawne sądzenie pseudokibiców mogłoby być przekazywanie spraw chuligańskich rozpatrywanych w trybie przyśpieszonym innemu sądowi rejonowemu, który nie jest właściwy miejscowo.

Planowane zmiany w prawie zostały przygotowane przez MSWiA oraz Ministerstwo Sprawiedliwości; dotyczą 11 ustaw, w tym pięciu kodeksów. Zbiorczy projekt, który we wtorek trafił do uzgodnień międzyresortowych, nosi tytuł Ustawy o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA Euro 2012. W planach prac rządu ma on charakter priorytetowy. Poza pomysłem rozpraw odmiejscowionych projekt zawiera m.in. wprowadzenie elektronicznego monitoringu chuliganów stadionowych oraz karalność posiadania niebezpiecznych narzędzi - m.in. noży i maczet - w miejscu publicznym, gdy zachodzi podejrzenie, że mogą być wykorzystane przeciw zdrowiu i życiu innych osób.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)