Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Zapadł wyrok w głośnym skandalu politycznym

0
Podziel się:

Bułgarski polityk oskarżony był w głośnej aferze zatajania informacji dotyczących członków wysokich kręgów władzy.

Bułgaria: Zapadł wyrok w głośnym skandalu politycznym
(Robert Brook/CC/Flickr)
bEKzXwgl

Sąd w Sofii skazał na 3,5 roku więzienia byłego szefa komisji do spraw zapobiegania konfliktom interesów Filipa Złatanowa, oskarżonego w głośnej aferze zatajania informacji dotyczących członków wysokich kręgów władzy.

W lipcu ubiegłego roku prokuratura zarzuciła Złatanowowi manipulowanie napływającymi do komisji informacjami, w tym utajnienie części z nich. Złatanow miał to robić pod naciskiem kierownictwa centroprawicowej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) w okresie od 2009 r. do lutego 2013 r., kiedy sprawowała ona rządy.

Po rewizji w gabinecie i domu Złatanowa prokuratura udostępniła mediom zdjęcia jego notatnika, zawierającego instrukcje, które otrzymywał. Mówiły one, że pewne sprawy należy _ zamrozić _, innych _ nie ruszać _, kolejne _ przyśpieszyć _ - obok instrukcji wpisane były inicjały nazwisk oraz osób, które tych instrukcji udzielały.

bEKzXwgn

Wśród nich najczęściej wymieniano IF, czyli Iskrę Fidosową, przewodniczącą komisji prawnej w parlamencie poprzedniej kadencji. Były również inicjały BB oraz CC. Prokuratura nie sprecyzowała jednak, czy chodzi o lidera GERB-u i byłego premiera Bojko Borysowa oraz jego zastępcę i byłego szefa MSW Cwetana Cwetanowa. Wkrótce po nagłośnieniu sprawy Fidosowa podała się do dymisji ze wszystkich zajmowanych stanowisk w partii, zrezygnowała z mandatu poselskiego. Borysow i Cwetanow zaprzeczali, jakoby mieli jakikolwiek związek ze sprawą.

Jeden z sygnałów dotyczył obecnego prezydenta Rosena Płewnelijewa. Sąd uznał, iż _ utajnienie faktu, że był on sprawdzany przez komisję, było dla niekorzystne _. Kontrola nie wykazała, że doszło do konfliktu interesów, ale według sądu o fakcie, że prezydent był sprawdzany, należało poinformować na stronie internetowej komisji.

Wyrok należy do rzadkich w Bułgarii przypadków skazania przed powszechnie krytykowany wymiar sprawiedliwości przedstawiciela wysokich kręgów władzy. Złatanowa sąd pozbawił również prawa do zajmowania kierowniczych stanowisk w administracji państwowej przez 5 lat. Złatanow figurował na liście kandydatów GERB-u do Parlamentu Europejskiego.

Według Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), która jest głównym rywalem politycznym GERB-u, sąd wydał _ wyrok na metody, jakimi centroprawica przez ponad 3,5 roku sprawowała władzę _. Jeżeli winien jest Złatanow, to co należałoby powiedzieć o tych, którzy wywierali na niego naciski polityczne - oświadczono na konferencji prasowej kierownictwa BSP.

bEKzXwgt
Czytaj więcej w Money.pl
Bułgaria wprowadziła ułatwienia wizowe dla rosyjskich turystów Rosjanom, którzy już odwiedzali Bułgarię w tegorocznym sezonie turystycznym wydawane są roczne wizy uprawniające do wielokrotnego pobytu.
Minister trafi do więzienia. Przez tani prąd Codrut Seres został skazany na cztery lata więzienia za to, że pozwolił w 2004 roku na sprzedaż energii elektrycznej przez państwową firmę po zaniżonej cenie.
Minister obrony Bułgarii ostrzega przed Rosją W marcu odnotowano 9 takich wypadków, pięciokrotnie do eskortowania rosyjskich maszyn wylatywały bułgarskie myśliwce.
bEKzXwgO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)