Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: żandarmeria wkracza na tereny o dużej przestępczości

0
Podziel się:

Żandarmi patrolują wioski, w których najczęściej dochodzi do napadów, a w najbardziej zagrożonych miejscach zapewniają całodobowy nadzór.

Bułgaria: żandarmeria wkracza na tereny o dużej przestępczości
(Robert Brook/CC/Flickr)

Ponad 50 ekip żandarmerii i policji wkroczyło do regionów o największej przestępczości w Bułgarii, w ramach operacji mającej na celu ochronę ludności przed ciągłymi kradzieżami.

MSW zapowiedziało akcję w ubiegłym tygodniu. Jak powiedział szef służb operacyjnych resortu Swetłożar Łazarow, udział w niej wezmą 54 ekipy żandarmerii, wspomagane przez policję. Będą patrolować wioski, w których najczęściej dochodzi do napadów, a w najbardziej zagrożonych miejscach zapewnią całodobowy nadzór.

Chodzi o 15 z 28 regionów kraju. Najwięcej sił zostanie skoncentrowanych w pięciu okręgach na północnym wschodzie kraju. Jest to najuboższy region w UE, w znacznym stopniu wyludniony. W wioskach praktycznie odciętych od świata po reformach w transporcie publicznym mieszkają głównie starsi ludzie, którzy codziennie padają ofiarą napadów ze strony mniejszości romskiej.

Bułgarskie media pisały ostatnio o wsi Małorad w okolicach Wracy, w której obrabowano wszystkie domy. Bandyci kradną wszystko - od emerytury przez drewno na opał i sprzęt domowy po rury i kable. Małorad jest raczej regułą niż wyjątkiem, chociaż policyjne statystyki nie uwzględniają wzrostu przestępczości na wsi. Ludzie przyznają przed ekipami telewizyjnymi, że po prostu nie zgłaszają kradzieży.

Według centroprawicowej opozycji, która w ubiegłym tygodniu złożyła w parlamencie wniosek o wotum nieufności dla rządu, władze nie są w stanie zapewnić ludziom bezpieczeństwa. _ Mamy do czynienia z eskalacją przestępczości na wielką skalę, bo sprawcy pozostają bezkarni _ - stwierdził poseł centroprawicy Weselin Wuczkow, były wiceszef MSW.

Policja w 15 regionach otrzyma dodatkowe środki na paliwo, a miejscowi funkcjonariusze nie będą delegowani do ochrony granicy z Turcją, gdzie od listopada na zmianę dyżuruje ponad 1000 funkcjonariuszy w celu zapobieżenia nielegalnej imigracji z Bliskiego Wschodu.

Władze bułgarskie nie pierwszy raz wykorzystują żandarmerię w celu zapewnienia porządku publicznego. Oddziały żandarmerii pojawiały się na ulicach w latach 90. podczas częstych wówczas wojen gangsterskich i strzelanin w dużych miastach. Po zabójstwie znanego bankiera Emila Kiulewa w Sofii w 2005 r. stolica przypominała oblężone miasto.

Żandarmerię wykorzystywano również do tłumienia buntów w romskich dzielnicach, a latem ub.r. podczas masowych protestów w stolicy jej oddziały strzegły budynków publicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta propozycja uratuje Bułgarię? Kryzys narasta W referendum Bułgarzy mieliby wybierać między większościowym a proporcjonalnym systemem głosowania.
Ambitne zamiary szefa nowej bułgarskiej partii W Sofii powstała nowa partia polityczna - Bułgaria bez cenzury. Jej założyciel i przewodniczący, były dziennikarz telewizyjny Nikołaj Barekow wyraził gotowość objęcia stanowiska premiera.
Za granicą pracuje więcej osób, niż w kraju Liczba zatrudnionych w kraju wynosi 2,2 mln, podczas gdy poza granicami na stałe lub dorywczo pracuje 2,5 mln Bułgarów.
Te raporty opóźnią wejście do Schengen? Kraje mają sporo do zrobienia, by wdrożyć u siebie zasady rządów prawa, zapewnić niezawisłość sądów i skutecznie walczyć z korupcją oraz zorganizowaną przestępczością - oceniła Komisja Europejska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)