Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bułgaria
16.03.2014 09:33

Bułgaria sprzedaje obcokrajowcom paszporty?

Pośrednictwem w uzyskaniu bułgarskiego obywatelstwa zajmują się wyspecjalizowane firmy. Z ich usług skorzystało jak dotąd kilkaset osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Robert Brook/CC/Flickr)

Dziennikarskie śledztwo dziennika _ Daily Telegraph _ wykazało, że Bułgaria sprzedaje swoje paszporty obcokrajowcom uprawniające do swobodnego przemieszczania się w ramach UE i wyboru miejsca zamieszkania obcokrajowcom spoza UE.

Według gazety, cudzoziemiec spoza UE może kupić bułgarski paszport za 50, 150 lub 235 tysięcy funtów. Pośrednictwem w uzyskaniu bułgarskiego obywatelstwa zajmują się wyspecjalizowane firmy. Z ich usług skorzystało jak dotąd kilkaset osób.

W ramach śledztwa reporterzy gazety podali się za przedstawiciela biznesmena z Indii. Powiedziano im, że bułgarski paszport może być wydany zgodnie z prawem obcokrajowcowi, który nie musi mieszkać, ani pracować w Bułgarii, ponieważ pośrednik może go wyposażyć w wirtualny adres.

W firmie Arton Capital, posiadającej biura w Londynie, Sofii i Dubaju tłumaczono dziennikarzom pracującym pod przykryciem, że obcokrajowcy spoza UE mają trzy sposoby uzyskania bułgarskiego obywatelstwa:

Pierwszy polega na zdeponowaniu w bułgarskim banku 425 tys. funtów. Po sześciu miesiącach aplikant dostaje prawo stałego pobytu w Bułgarii, a po pięciu latach może wystąpić o obywatelstwo i wycofać pieniądze z konta. Za tę usługę Arton Capital liczy sobie 50 tys. funtów.

Drugi sposób polega na tym, że aplikant pożycza 450 tys. funtów w bułgarskim banku i płaci z góry Arton Capital 150 tys. funtów. Tak, jak w pierwszym przypadku, kwalifikuje się do obywatelstwa po pięciu latach. Ok. 85 proc. wniosków załatwianych jest w ten sposób.

Z kolei trzeci sposób wprowadzony z końcem ub. r. polega na tym, że zainteresowany płaci pośrednikowi 235 tys. funtów i kwalifikuje się do obywatelstwa po dwóch latach.

Brytyjska ścieżka szybkiego obywatelstwa dla osób spoza UE wymaga, by zainwestowali w Wielkiej Brytanii co najmniej 1 mln funtów, ustanowili stałą siedzibę i w każdym roku przebywali w kraju co najmniej 6 miesięcy. Obywatelstwo dostają po pięciu latach. Jeśli ich inwestycja wynosi 10 mln funtów, to mogą ubiegać się o obywatelstwo po trzech latach.

Czytaj więcej w Money.pl
Kanada zamierza utrudnić życie imigrantom? Przedstawiony projekt zakłada między innymi wydłużenie wymaganego czasu pobytu w Kanadzie przed złożeniem wniosku o obywatelstwo.
Kogo nowa ustawa pozbawi obywatelstwa? Brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May proponuje znowelizowanie ustawy imigracyjnej.
Ich prawa są w Polsce ograniczone. Raport Według danych GUS z 2011 r. w Polsce przebywa ok. 8,8 tys. osób, których obywatelstwo nie jest ustalone. Uprawnienia bezpaństwowców są ograniczone.
Tylu Polaków dostało niemieckie paszporty Ogółem niemieckie obywatelstwo dostało w 2012 roku ponad 112 tys. cudzoziemców.
Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz