Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Rząd Borysowa przetrwał wotum nieufności

0
Podziel się:

Wniosek odrzucono 136 głosami, za było 72 posłów. Dwóch deputowanych wstrzymało się od głosu.

Bułgaria: Rząd Borysowa przetrwał wotum nieufności
(kaladan/CC/Flickr)

Parlament Bułgarii odrzucił dzisiaj kolejny wniosek o wotum nieufności wobec centroprawicowego rządu premiera Bojko Borysowa (na zdj.); wniosek zgłosiło 74 opozycyjnych posłów lewicy i Ruchu na rzecz Praw i Swobód, który reprezentuje mniejszość turecką.

Wniosek odrzucono 136 głosami, za było 72 posłów. Dwóch deputowanych wstrzymało się od głosu.

Opozycja domaga się ustąpienia gabinetu Borysowa w związku z krytycznym raportem Komisji Europejskiej na temat zwalczania w Bułgarii korupcji i przestępczości zorganizowanej. W raporcie stwierdzono, że wysiłki władz nie przyniosły spodziewanych wyników i monitoring tych problemów w Bułgarii będzie kontynuowany.

Choć raport KE nie ma bezpośredniego związku ze staraniami kraju o wejście do strefy Schengen, może on być argumentem dla państw członkowskich UE, by proces ten opóźnić o co najmniej półtora roku do czasu pojawienia się następnego dokumentu. Oznacza to odłożenie jednego ze strategicznych celów obecnego rządu bułgarskiego poza jego kadencją, która kończy się za rok.

Według autorów raportu władzom w Sofii pozostało jeszcze wiele do zrobienia w takich obszarach, jak walka z przestępczością zorganizowaną, korupcja na wysokim szczeblu oraz niezawisłość sądów.

Wciąż brakuje kierunku polityki w dziedzinie reformy wymiaru sprawiedliwości, efektywnego zarządzania, brak przejrzystych rozwiązań kadrowych, obserwowany jest nacisk na sądy ze strony władzy wykonawczej - napisano w raporcie KE. Przestępczość zorganizowana nadal jest podstawowym wyzwaniem dla państwa i społeczeństwa. W kraju działa 12 dużych grup przestępczych, których obroty wynoszą prawie 1 mld euro - zaznaczono w raporcie.

Według partii rządzącej GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) są to słabości, odziedziczone po poprzednikach. Według opozycji w porównaniu ze stanem sprzed trzech lat, kiedy GERB wygrał wybory, Bułgaria cofnęła się w rozwiązywaniu monitorowanych przez KE problemów. Lider lewicowej opozycji Sergej Staniszew powiedział, że rząd nie spełnił większości z ogólnej liczby 22 zaleceń, od których KE w 2008 roku uzależniła zniesienie monitoringu.

Dyskusja nad wotum nie przyczyniła się w najmniejszym stopniu do zbliżenia punktów widzenia władzy i opozycji, dla której dodatkowym argumentem, udowodniającym słabą politykę w dziedzinie ładu wewnętrznego, stał się zamach terrorystyczny w Burgas. Tydzień temu zamachowiec samobójca wysadził w powietrze autobus z izraelskimi turystami. Zginęło pięcioro Izraelczyków i bułgarski kierowca.

Czytaj więcej w Money.pl
Bułgarzy chcą kupić lotnisko w Rosji Chimimport, bułgarski holding finansowy jest zainteresowany kupnem lotniska Bolshoje Sawino w Permie.
Zamachowiec z Bułgarii nadal na wolności? Na recepcji legitymował się fałszywym amerykańskim prawem jazdy, które znaleziono po zamachu.
Kto stoi za zamachem w Burgas? Są oskarżenia Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył libański Hezbollah o to, że stoi za zamachem bombowym przeprowadzonym dzień wcześniej w bułgarskim mieście Burgas na autobus z izraelskimi turystami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)