Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bułgaria odblokowała przejścia graniczne z Turcją

0
Podziel się:

Przejścia odblokowano po północy jednak odprawienie wszystkich czekających ciężarówek potrwa cały dzień. W kolejce czekają również pojazdy z Polski.

Bułgaria odblokowała przejścia graniczne z Turcją
(AP/Fotolink/East News)
bELaFdtx

Po kilkugodzinnych negocjacjach wiceministra transportu Antona Ginewa z bułgarskimi przewoźnikami kierowcy zgodzili się udrożnić dwa najważniejsze przejścia graniczne z Turcją, gdzie przez trzy dni blokady utworzyły się ponad 15-kilometrowe kolejki.

Przejścia odblokowano po północy. Obecnie Kapitan Andreewo i Lesowo są otwarte, jednak na rozładowanie zatoru i odprawienie wszystkich czekających ciężarówek potrzebny będzie cały dzień. W kolejce czekają również pojazdy z Polski. Wiceminister przekonał kierowców, że władze czynią wszystko, by przyspieszyć negocjacje ze stroną turecką i są gotowe na kompromisy, by osiągnąć porozumienie.

Wicepremier ds. gospodarczych Daniela Bobewa, która powołała sztab kryzysowy, poinformowała, że strona turecka zgodziła się przesunąć planowane na 21 lutego spotkanie ministrów transportu na najbliższy poniedziałek. Jednocześnie Bułgaria w trybie pilnym w nocy wydała tureckim przewoźnikom 100 tys. zezwoleń na tranzytowy przejazd, nie mając gwarancji, że Ankara odpowie analogicznym gestem, dodała.

bELaFdtz

Spór wybuchł 30 stycznia, gdy Turcja anulowała wszystkie wydane wcześniej pozwolenia na tranzytowy przewóz towarów przez bułgarskie pojazdy, postrzegane jako konkurencja. W rezultacie na tureckich granicach w Iraku, Iranie i Gruzji utknęły dziesiątki bułgarskich ciężarówek. Sofia w odpowiedzi natychmiast cofnęła pozwolenia dla tureckich pojazdów. Bułgarscy kierowcy zablokowali przejścia.

Według strony bułgarskiej wydanie Turkom wszystkich wymaganych zezwoleń jest niekorzystne dla bułgarskich przewoźników, którzy stracą pozycje na rynkach Rosji i Ukrainy. Bułgarscy kierowcy zagrozili ponowną blokadą, jeżeli poniedziałkowe spotkanie ministrów nie zakończy się wydaniem zezwoleń dla nich. Kapitan Andreewo i mniejsze Lesowo są najważniejszymi lądowymi przejściami na szlaku Europa - Bliski Wschód.

Czytaj więcej w Money.pl
Próby obalenia rządu w Bułgarii. Nieudane? Bułgarski parlament odrzucił 116 głosami wniosek centroprawicowej opozycji o wotum nieufności dla rządu.
Starcia na ulicach, przez cenzurę internetu Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciw demonstrantom na placu Taksim w Stambule.
bELaFdua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)