Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budynek Sejmu: rozpoczęła się budowa - będą nowe sale i centrum operacyjne

0
Podziel się:

Na decyzję o powiększeniu kompleksu sejmowego największy wpływ miała rosnąca z roku na rok liczba wycieczek odwiedzających Wiejską - tłumaczy zastępca szefa Kancelarii Sejmu.

Budynek Sejmu: rozpoczęła się budowa - będą nowe sale i centrum operacyjne
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Za pół roku do użytku oddane zostaną dwa podziemne pomieszczenia, a jesienią przyszłego roku nowy budynek, w którym znajdzie się m.in. sala do obrad tajnych oraz centrum operacyjne Straży Marszałkowskiej.

Nową część kompleksu będą miały do dyspozycji również sejmowe wycieczki. Termin zakończenia prac to listopad 2015 roku. Inwestycja ma kosztować 18,5 mln zł.

_ - O rozbudowie Sejmu mówiło się od dawna - ja się cieszę, że wreszcie ruszyła, w zasadzie pierwsza, znacząca rozbudowa kompleksu sejmowego. Ci, którzy jeżdżą w ramach wymiany, odwiedzają inne parlamenty, przywożą refleksje, że niestety warunki pracy polskich parlamentarzystów nie są najlepsze _ - podkreślił wiceszef Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, wieloletni parlamentarzysta Jerzy Budnik (PO).

Zastępca szefa Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn wyjaśnił z kolei, że na decyzję o powiększeniu kompleksu sejmowego największy wpływ miała rosnąca z roku na rok liczba wycieczek odwiedzających Wiejską. _ - Od wielu lat przychodzą do nas zwłaszcza ludzie młodzi, którzy chcą zobaczyć nie tylko jak wygląda Sejm, ale dowiedzieć się o polskim parlamentaryzmie - jego historii, procesie legislacyjnym, ale też zobaczyć "żywego posła". Takich grup z roku na rok jest coraz więcej, a obecnie nie ma warunków do tego, żeby zostawić gdzieś swój bagaż, czy wierzchnie okrycie. Zaczęliśmy się więc zastanawiać, jak ten problem rozwiązać i jedynym sposobem było zwrócenie się do pani marszałek z propozycją wybudowania nowego budynku sejmowego _ - powiedział Węgrzyn.

Rozpoczęta 11 czerwca inwestycja obejmuje trzy etapy i nie dotyczy tylko budowy nowego budynku. We wrześniu do użytku oddane mają zostać dwa podziemne pomieszczenia, które będą mieli do dyspozycji posłowie. Do jednego z nich przeniesione zostaną skrytki poselskie, które do tej pory znajdowały się w korytarzu łączącym Nowy Dom Poselski z głównym budynkiem Sejmu. W pokoju tym posłowie będą mieli możliwość spokojnego zapoznania się z otrzymaną korespondencją i odpowiedzenia na nią. Druga z sal ma stanowić zaplecze techniczne na potrzeby obrad Sejmu.

Nowe pomieszczenia zostaną umiejscowione pod głównym budynkiem Sejmu. Prace już trwają - wykopana została ok. 6-metrowa suterena, w której umieszczone zostaną podziemne sale. Całość budowy została ogrodzona barierkami; osłonięto też elewację przy głównym wejściu do Sejmu. Ten etap budowy ma zakończyć się we wrześniu tego roku.

W dalszej kolejności wybudowane ma zostać nowe, podziemne wejście do Sejmu dla posłów, które połączy Dom Poselski z gmachem głównym Sejmu. Zgodnie z planami, ma zostać oddane do użytku na początku przyszłego roku. Z dotychczasowego przejścia - tego, gdzie znajdowały się skrytki poselskie, mają korzystać wycieczki.

Trzeci etap inwestycji to budowa 4-kondygnacyjnego budynku, który ma przylegać do Nowego Domu Poselskiego tuż przy Biurze Przepustek, vis-a-vis głównego wejścia do Sejmu. Wcześniej to miejsce stanowiło część ogrodów sejmowych; pod nim znajduje się podziemny parking dla posłów. Pierwsze dwa piętra zostaną przeznaczone do obsługi wycieczek - będą tam m.in. trzy sale wykładowe, biura Wszechnicy Sejmowej, toalety i szatnie dla zwiedzających. Z szacunków Kancelarii Sejmu wynika, że dziennie Sejm odwiedza od 15 do nawet 35 zorganizowanych grup; w tym roku liczba zwiedzających ma wynieść ponad 140 tysięcy.

Na trzecim piętrze nowego budynku znajdzie się 60-70-osobowa sala do obrad tajnych, z której korzystać będzie nie tylko obradująca w tym trybie sejmowa komisja ds. służb specjalnych, ale również inne komisje, np. obrony narodowej, które będą chciały procedować niejawnie.

Na samej górze zorganizowane zostanie nowoczesne centrum operacyjne Straży Marszałkowskiej. _ - Teren Sejmu to ponad 7 ha, 11 budynków i kilkaset tysięcy osób, które rocznie przewijają się przez niego. Straż Marszałkowska musi więc w sposób bardzo dyskretny, ale stanowczy mieć wgląd w to, co się dzieje na terenie Sejmu, bo odpowiada za bezpieczeństwo i majątek Kancelarii Sejmu _ - zaznaczył Węgrzyn.

W Planach Kancelarii od lat jest jeszcze jedna inwestycja - nowy budynek, w którym obradowałyby komisje sejmowe. Miałby stanąć u zbiegu ulic Wiejskiej i Pięknej, gdzie obecnie znajduje się parking. Na razie nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie.

Obecnie kompleks sejmowy to 11 budynków o łącznej powierzchni ponad 61 tysięcy metrów kw., z czego 30 proc. stanowi Nowy Dom Poselski. Sala plenarna Sejmu to 843 metry kw.; 1016 metrów kw. mają do dyspozycji kluby parlamentarne. Z obliczeń Kancelarii Sejmu wynika, że dziennie, zwłaszcza kiedy obradują obie izby parlamentu, na terenie Sejmu przebywa nawet kilka tysięcy osób: posłów, senatorów, pracowników biur, pracowników firm zewnętrznych i mediów.

Czytaj więcej w Money.pl
Powstanie CBŚP. Nowa superjednostka policji Sejm znowelizował dziś ustawę o policji. Centralne Biuro Śledcze zostanie wyłączone ze struktur Komendy Głównej Policji.
Sejm w ten sposób uderza w raje podatkowe Ustawa ogranicza możliwości przerzucanie zysku ze spółki matki do spółki córki zarejestrowanej w kraju o korzystniejszym rozliczeniu podatku dochodowego.
Masz kłopoty finansowe? Ogłoś upadłość Osoby, które nieumyślnie wpadły w kłopoty finansowe, będą mogły łatwiej ogłosić upadłość, co pozwoli im na rozpoczęcie nowego rozdziału z czystą kartą.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)