Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa rządu na Ukrainie. PiS włącza się do rozmów

0
Podziel się:

Sytuacja jest trudna. Nie ma wciąż większości dla nowego rządu - powiedział we poseł Czarnecki.

Budowa rządu na Ukrainie. PiS włącza się do rozmów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jest bardzo duża szansa na powołanie rządu na Ukrainie w najbliższym czasie. Na jego czele może stanąć były szef dyplomacji Petro Poroszenko. Jest jednak wiele podziałów w dawnej opozycji - to wnioski polityków PiS z ich rozmów z przedstawicielami partii UDAR i Batkiwszczyna.

Wiceprezes PiS Adam Lipiński oraz europosłowie Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki udali się na Ukrainę w poniedziałek. Do wtorku spotkali się m.in. z przedstawicielami Batkiwszczyny i UDAR-u. Rozmawiali m.in. o perspektywach powołania nowego rządu, co ma nastąpić do najbliższego czwartku.

_ - W poniedziałek i we wtorek spotykaliśmy się z szefami frakcji Batkiwszczyny i UDAR-u w parlamencie, a także z kandydatami na ministrów w nowym rządzie. Głównym tematem rozmów była kwestia powołania rządu oraz tego, jak wyobrażają sobie współpracę Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej. Sytuacja jest trudna. Powołanie rządu miało być najpierw wczoraj, potem dzisiaj, teraz wiemy, że nie będzie przed czwartkiem. Nie ma wciąż większości dla nowego rządu _ - powiedział we wtorek PAP Czarnecki.

Wyjaśnił, że brak większości powoduje, że Partia Regionów stawia warunki. _ - Batkiwszczyna i stronnicy Witalija Kliczki nie chcą, aby to był rząd kontynuacji tego, co było za czasów Janukowycza. Są targi. Każdy dzień bez rządu jest czasem straconym, powstają coraz silniejsze tendencje separatystyczne _ - podkreślił Czarnecki.

_ -Jest jednak duża szansa, że rząd zostanie szybko powołany. Na razie faworytem jest Petro Poroszenko, oligarcha, który poparł Majdan. Mówi się w drugiej kolejności o Arseniju Jaceniuku. Podziałów w obozie zwycięzców jest wiele _ - dodał polityk PiS.

W ocenie Czarneckiego panuje przekonanie, że pojawiające się informacje o napaściach na członków administracji obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i członków rządu są prawdopodobnie dziełem prowokatorów i mają pokazać, że po zmianie władzy panuje chaos.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski w drodze na Ukrainę, europoseł PO za sankcjami także dla Rosji - _ Tak naprawdę za sznurki pociąga Moskwa _ - uważa Jacek Saryusz-Wolski.
Jaceniuk żąda wypuszczenia więźniów 61 uczestników zamieszek w Kijowie i w innych ukraińskich miastach nadal pozostaje za kratami.
Delegacja PiS na Ukrainie. Jakie mają plany? Posłowie PiS domagają się wprowadzenia europejskich sankcji wobec ukraińskich władz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)