Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brytyjska policja skarży się na polską

0
Podziel się

Brytyjczycy nie chcą ścigać Polaków, którzy popełnili drobne przestępstwa.

Brytyjska policja skarży się na polską
(pawelbak/CC/Flickr)
bEifNhIl

Brytyjska policja skarży się, że Polska każe im ścigać drobnych złodziei, którzy ukradli na przykład dwie stare opony lub prosiaka -informują media.

Jak pisze _ Gazeta Wyborcza _, europejski nakaz aresztowania (ENA), który obowiązuje w Unii od 2004 roku, sprawił, że liczba wniosków ekstradycyjnych kierowanych do Londynu z unijnych stolic była w 2008 roku dwa razy większa niż rok wcześniej i aż cztery razy większa niż w 2006 roku.

Większość krajów Unii korzysta z ENA tylko w przypadku poważnych oskarżeń, a ze ściganiem drobnych złodziei czeka na ich powrót do domu. Jednak nowe kraje Unii oraz Niemcy są bardziej gorliwe. Wywołuje to na Wyspach złośliwe komentarze, że chcą cudzymi rękoma i nie za swoje pieniądze łapać winnych, których nigdy nie dopadłyby u siebie.

bEifNhIn

Gazeta wylicza, że w 2005 roku Londyn przekazał polskim sądom zaledwie czterech Polaków, ale w pierwszych dziewięciu miesiącach 2008 roku do Polski wysłano 186 Polaków. Bruksela obliczyła niedawno, że Polska wystosowała w 2008 roku blisko 5 tysięcy z około 11 tysięcy wszystkich wniosków o europejski nakaz aresztowania.

bEifNhIO
KOMENTARZE
(0)