Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brunon k.
26.11.2012 16:09

Brunon K. może dostać trzeciego obrońcę

- Sprawa jest tak obszerna i skomplikowana, że będziemy chcieli zaproponować współpracę jeszcze jednemu adwokatowi - powiedziała mec. Anna Kobińska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Dwoje obrońców broni podejrzanego o przygotowywanie zamachu bombowego na konstytucyjne organy RP Brunona K. Prawdopodobnie będzie go bronił jeszcze trzeci obrońca.

_ - Sprawa jest tak obszerna i skomplikowana, że będziemy chcieli zaproponować współpracę jeszcze jednemu adwokatowi _ - powiedziała jedna z dwojga obrońców podejrzanego mec. Anna Kobińska. Powołała się przy tym na przepisy, które dopuszczają maksymalnie trzech obrońców w sprawie karnej.

Drugim z obrońców Brunona K. jest mec. Wojciech Świątkowski, który był obrońcą Sylwestra A., pseud. Gumiś, skazanego w 1996 r. na pięć i pół roku więzienia za skonstruowanie i podłożenie we wrześniu 1994 r. czterech ładunków wybuchowych w centrum Krakowa i żądanie okupu od władz miasta.

Dzisiaj w areszcie doszło do spotkania obrońców z Brunonem K. - _ Bronon K. znajduje się w dobrej formie _ - poinformowała mec. Kobińska. Zastrzegła jednak, że _ oczywiście obrońcy nie mogą przekazywać żadnych informacji na temat śledztwa i podejrzanego _. Podobne zastrzeżenia dotyczące tajemnicy obrony wyraził także mec. Świątkowski.

_ - Sprawa jest na początkowym etapie, za wcześnie mówić o jakichkolwiek wnioskach, analizujemy materiał, czekamy na dalsze działania śledczych i na tej podstawie będziemy konstruować plan dalszych działań. Będą one objęte oczywiście tajemnicą _ - powiedziała mec. Kobińska.

45-letni pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Brunon K. został zatrzymany 9 listopada; postawiono mu zarzut przygotowywania zamachu bombowego w budynku Sejmu na konstytucyjne organy RP (m.in. na prezydenta, premiera i rząd). Według prokuratury zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu 4 tony materiałów wybuchowych umieszczonych w samochodzie. Do eksplozji miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów - w trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu. Grozi mu za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Według ustaleń prokuratury, podejrzany nie należał do żadnego ugrupowania ani partii politycznej, nie jest związany z żadną organizacją polityczną. Powodowały nim motywy nacjonalistyczne, ksenofobiczne i antysemickie.

W śledztwie Brunon K. przyznał się do prowadzenia szkoleń dla osób, które zwerbował, oraz przeprowadzenia próbnych detonacji. Nie przyznał się do przygotowywania zamachu; podał, że działał pod wpływem inspiracji innej osoby. Prokuratura ma zamiar przesłuchać tę osobę, wyjaśnienia Brunona K. w tym względzie traktuje jednak jako obraną przez niego linię obrony.

W śledztwie zarzuty nielegalnego posiadania broni i handlu bronią przedstawiono 42-letniemu Maciejowi O., a zarzut nielegalnego posiadania broni 25-letniemu Arturowi K. W śledztwie przesłuchano też cztery inne osoby, które uczestniczyły w organizowanych przez Brunona K. szkoleniach na temat materiałów wybuchowych. Według ustaleń PAP, chodzi o funkcjonariuszy ABW, którzy pod przykryciem współpracowali z Brunonem K. Maciej O. i Artur K. nie byli uczestnikami tych szkoleń.

W trakcie przeszukań w kilkudziesięciu miejscach w kraju odnaleziono m.in. materiały wybuchowe, zapalniki, piloty do zdalnego inicjowania wybuchu, kilkanaście sztuk broni palnej i amunicję, kamizelki kuloodporne, hełmy, stroje maskujące, sfałszowane tablice rejestracyjne oraz książki o tematyce pirotechnicznej. Większość materiałów wybuchowych została dopiero zamówiona i Brunon K. jeszcze nimi nie dysponował.

ABW interesowała się Brunonem K. od końca 2011 r. Ustaliła, że Brunon K. wykonuje bomby i potrafi je odpalać zdalnie oraz dokonuje rozpoznania Sejmu. Nakręcił też filmy z próbnych detonacji materiałów wybuchowych.

Jak powiedział w ub. tygodniu premier Donald Tusk, na ślad zatrzymanego naprowadziła prowadzona przez ABW szczegółowa analiza kontaktów Andersa Breivika, który w ub. roku w Norwegii zamordował 77 osób, a wcześniej - jak informowała ABW - kupił w Polsce kilkaset gramów substancji do produkcji ładunków wybuchowych.

Brunon K. przebywa w areszcie przy ul. Montelupich w Krakowie. Został tam umieszczony w odpowiednio przystosowanej celi i był objęty rejestrowanym monitoringiem wizyjnym. W momencie umieszczenia go w areszcie został zakwalifikowany do kategorii _ osadzonych stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu śledczego _. Na wniosek prokuratury został objęty w areszcie szczególną ochroną, służącą zapewnieniu mu bezpieczeństwa.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie kpt. Tomasz Wacławek, Brunon K. może korzystać z prasy i radia, złożył także wniosek i otrzymał zgodę na posiadanie telewizora. Nie zrealizował jednak tego wniosku. W momencie instalowania telewizora ważną kwestią będzie to, czy odbiornik posiada telegazetę, ponieważ w przeszłości zdarzały się przypadki przekazywania w ten sposób informacji osadzonym. Odbiornik z telegazetą może zostać pozbawiony pilota.

Czytaj więcej w Money.pl
Niedoszły zamachowiec ma większą ochronę Brunon K., podejrzany o przygotowywanie zamachu bombowego w budynku Sejmu został objęty w areszcie szczególną ochroną.
Złożył wyjaśnienia w sprawie Brunona K. Głównym podejrzanym w śledztwie jest 45-letni pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Brunon K.
"Poseł to nie król, a Sejm to nie zamek" Zdaniem generała nie można wykluczyć, że działania naukowca z Krakowa były inspirowane z zewnątrz. Jak?
Tagi: brunon k., wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz