Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Broń w USA. Kongres stoi przed poważnym wyzwaniem

0
Podziel się:

W grudniu wygasa ustawa nakazująca montowanie w atrapach pistoletów metalowych części pobudzających wykrywacze.

Broń w USA. Kongres stoi przed poważnym wyzwaniem
(Morrbyte/Dreamstime)

W grudniu wygasa w USA ustawa nakazująca montowanie w atrapach pistoletów metalowych części pobudzających wykrywacze. Kongres jest podzielony w sprawie nowej ustawy, a eksperci ostrzegają, że plastikowy pistolet może zbudować każdy, kto ma drukarkę 3D.

Chodzi o wygasającą 9 grudnia ustawę z 1988 roku (Undetectable Firearms Act), która zawiera wymóg, by w każdym pistolecie był umieszczony kawałek metalu, dzięki czemu broń taka pobudza wykrywacze metalu np. na lotniskach.

Jak dotąd w Kongresie nie udało się dojść do porozumienia w sprawie tego, czy tylko przedłużyć dotychczasową ustawę (jak wolą Republikanie), czy też wprowadzić do niej nowe zapisy, które dostosowałyby ją do postępu technologicznego z ostatniego ćwierćwiecza. Demokraci chcą, by nowa ustawa wprost odnosiła się do plastikowych pistoletów drukowanych w technologii 3D.

Jak ostrzegł cytowany przez _ New York Times _ były zastępca dyrektora FBI Tim Murphy, te pistolety _ są przerażające, gdyż sprawiają, że praktycznie większość standardowych detektorów jest bezużyteczna _.

Jak realne jest niebezpieczeństwo tej technologii, unaoczniła szeroko opisywana w prasie inicjatywa studenta z Teksasu Cody'ego Wilsona, który w ubiegłym roku zapowiedział, że w ramach projektu non-profit dla firmy Defense Distributed stworzy pierwszy na świecie pistolet, do produkcji którego potrzebna będzie jedynie domowa drukarka 3D. Takie drukarki, choć kosztowne, są już szeroko dostępne w sklepach.

Jak pisał wiosną _ Forbes _, Wilsonowi nie tylko udało się wyprodukować odpowiadający wszelkim wymogom użytkowym plastikowy pistolet, ale też grupa Defense Distributed, która jest legalnym producentem broni, w marcu uzyskała licencję na produkcję tej broni. Pistolet nazwano _ Liberator _ w nawiązaniu do tanich, jednostrzałowych pistoletów FP-45 Liberator z II wojny światowej, które stworzono w USA z myślą o wspieraniu ruchu oporu w Europie.

W odróżnieniu od oryginału nowy Liberator zbudowany jest niemal całkowicie z plastiku. Żeby broń zadziałała, należy uzupełnić ją o zwykły gwóźdź w charakterze iglicy, uderzającej w spłonkę naboju. By pistolet spełniał wymogi ustawy Undetectable Firearms Act, umieszczono w nim ważący 170 gramów kawałek metalu.

Ten element, jak ostrzegają eksperci, można jednak łatwo usunąć i zastąpić innym, plastikowym. Pojawiły się obawy, że nie wszyscy, którzy skorzystają z instrukcji udostępnionej na stronie internetowej i wyprodukują sobie Liberatora, będą postępować zgodnie z prawem i umieszczą w nim metalową część. W maju na wniosek władz federalnych grupa Defense Distributed usunęła z internetu instrukcję, ale wciąż można ją było znaleźć w innych źródłach, m.in. na portalach do wymiany plików między internautami.

Demokraci w Kongresie chcą, by nowa ustawa usuwała luki w prawie i wprowadziła wymóg, że metalowa część stanowi _ kluczowy i niemożliwy do odczepienia element _ pistoletów. - _ Trudno uwierzyć, że ktoś może sprzeciwić się takiej legislacji _ - powiedział senator Charles Schumer z Nowego Jorku, wskazując na niebezpieczeństwo, że broń wyprodukowana z drukarek 3D będzie używana przez przestępców i terrorystów. Parlamentarzyści wracają do Waszyngtonu po przerwie z okazji Święta Dziękczynienia dopiero za tydzień.

Niemniej, jak przyznał Murphy, nawet zmiana prawa nie rozwiązuje problemu zagrożenia, jakie stanowi nowa technologia. _ - Prawo może powstrzymać produkcję na dużą skalę, ale nie powstrzyma pojedynczych osób _ - powiedział. _ NYT _ zwraca uwagę, że nowoczesne skanery do ciała potrafią wykryć nawet kartę kredytową w kieszeni, ale są kosztowne, mało mobilne i kontrowersyjne ze względu na ochronę prywatności.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu kryzysu nie widać. Chiny wyprzedzą USA Mimo gospodarczej dekoniunktury w latach 2008-2012 obroty globalnego handlu bronią zwiększyły się o 30 proc., do 73,5 mld dolarów - przede wszystkim dzięki wzrostowi eksportu z Chin.
Działająca broń z drukarki 3D. Instrukcja... Pod presją władz USA student usunął ze swojej strony internetowej instrukcję stworzenia działającego pistoletu jedynie przy użyciu standardowej drukarki 3D.
Ustawa o kontroli broni przepadła. "Wstyd" _ Dla 45 senatorów rzeź w szkole podstawowej Sandy Hook to już zapomniana tragedia. _
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)