Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
broń chemiczna w syrii
21.04.2014 20:31

Broń chemiczna w Syrii. USA badają informacje o użyciu chloru

Strony syryjskiego konfliktu oskarżają się nawzajem o ten atak, w którym wielu ludzi odniosło obrażenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Do amerykańskich władz dotarły informacje o użyciu w Syrii toksycznej substancji chemicznej, najpewniej chloru, w kwietniu. Stany Zjednoczone badają doniesienia, że za atakiem stał reżim prezydenta Baszara el-Asada - podał Departament Stanu.

- _ Mamy informacje o użyciu toksycznych chemikaliów przemysłowych w miejscowości Kfar Zeita, w prowincji Hama w środkowej Syrii _ - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. - _ Badamy twierdzenia, jakoby to rząd był odpowiedzialny za atak _ - dodała.

12 kwietnia syryjskie media rządowe i rebelianci poinformowali, że poprzedniego dnia w Kfar Zeita użyto gazu trującego. Strony syryjskiego konfliktu oskarżają się nawzajem o ten atak, w którym wielu ludzi odniosło obrażenia.

Według mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka mieszkańcy Kfar Zeita mieli problemy z oddychaniem. Państwowa telewizja syryjska twierdzi, że w Kfar Zeita członkowie powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusra użyli chloru, zabijając dwóch ludzi i powodując obrażenia u ponad 100.

W grudniu 2013 r. misja ekspertów ONZ ustaliła, że pod Damaszkiem 21 sierpnia 2013 roku doszło do użycia gazów bojowych. Zginęło ponad 1400 ludzi. USA i ich sojusznicy winą za tamten atak obciążyli siły reżimu syryjskiego. Damaszek twierdzi, że ataku dokonali rebelianci.

Przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie gazów bojowych uchroniło Syrię zawarcie porozumienia w sprawie likwidacji broni chemicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Al-Kaida wzywa dżihadystów do jedności Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri zaprzeczył jakoby zmienił ideologię, co zarzuca mu jedno z ugrupowań islamistycznych.
Syria. Ponownie użyto broni chemicznej? Agencja Reutera podaje, że do ataku miało dojść na przedmieściu Damaszku zwanym Harasta.
Uwolniono dziennikarzy porwanych w Syrii Chodzi o pracującego dla tygodnika Le Point Nicolasa Henina i reportera francusko-niemieckiej telewizji Arte Pierre'a Torresa
Tagi: broń chemiczna w syrii, chlor, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz