Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
broń chemiczna w syrii
12.09.2013 07:12

Broń chemiczna w Syrii. Rada Bezpieczeństwa ONZ debatowała

Przedstawiciele pięciu państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ rozmawiali wczoraj o planach objęcia arsenału chemicznego Syrii międzynarodową kontrolą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Przedstawiciele pięciu państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkali się wczoraj w Nowym Jorku, by omówić plan objęcia arsenału chemicznego Syrii międzynarodową kontrolą - poinformowały źródła dyplomatyczne.

W spotkaniu, które trwało około 30 minut i które miało miejsce w siedzibie rosyjskiej misji dyplomatycznej przy ONZ, wzięli udział ambasadorzy Chin, Francji, Rosji, USA i Wielkiej Brytanii. Po jego zakończeniu nie chcieli oni jednak rozmawiać z dziennikarzami.

_ - Dyskusja ta pomogła utorować drogę do czwartkowego spotkania w Genewie szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa _ - powiedział pragnący zachować anonimowość dyplomata.

W czwartek sekretarz stanu USA i minister spraw zagranicznych Rosji mają omawiać w Genewie szczegóły planu przedstawionego cztery dni temu przez Rosję. Przewiduje on, że Damaszek zgodzi się na objęcie jego arsenału chemicznego międzynarodową kontrolą, a następnie na zniszczenie go. W środę rosyjskie źródła dyplomatyczne w Genewie poinformowały, że Moskwa przedstawiła USA szczegóły tego planu.

Według Reutersa, spotkanie Kerry'ego i Ławrowa ma być próbą przełamania impasu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w której ze względu na weto Rosji - najważniejszego sojusznika Damaszku - nie udało się przegłosować żadnej rezolucji potępiającej działania syryjskiego reżimu.

Czytaj więcej w Money.pl
Broń chemiczna w Syrii. Kiedy raport ONZ? Pobrane w Syrii próbki badane są obecnie w czterech europejskich laboratoriach. Kiedy poznamy ich wyniki?
"Liczymy, że propozycja USA jest poważna" Najwyższy przywódca duchowy Iranu wyraził dzisiaj nadzieję, że obietnica USA podjęcia działań dyplomatycznych w sprawie broni chemicznej w Syrii jest poważna.
Kerry stawia warunek. Nie zaatakują, jeśli... John Kerry powiedział dzisiaj w Londynie, że prezydent Syrii Baszar el-Asad może zapobiec interwencji zbrojnej USA, jeśli przekaże wspólnocie międzynarodowej całą swą broń chemiczną.
Tagi: broń chemiczna w syrii, atak na Syrię, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz