Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Niemcy wysyłają marynarkę wojenną

0
Podziel się:

Syryjska broń chemiczna ma zostać zneutralizowana na pływającym po Morzu Śródziemnym okręcie marynarki wojennej USA Cape Ray.

Broń chemiczna w Syrii. Niemcy wysyłają marynarkę wojenną
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Fregata niemieckiej marynarki wojennej Augsburg zostanie wysłana na Morze Śródziemne w celu wsparcia akcji niszczenia syryjskiej broni chemicznej - zadecydował rząd Niemiec, zezwalając na udział w tej misji do 300 członków personelu wojskowego.

Nowe użycie sił Bundeswehry za granicą musi jeszcze zatwierdzić Bundestag, co z uwagi na koalicyjną większość parlamentarną uważane jest za formalność. Załoga Augsburga liczy nieco ponad 200 ludzi.

Syryjska broń chemiczna ma zostać zneutralizowana na pływającym po Morzu Śródziemnym okręcie marynarki wojennej USA Cape Ray. W jego eskortowaniu będą uczestniczyć jednostki innych państw, w tym Niemiec.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier wskazał, że decyzja rządu ma za podstawę rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ. _ - Im prędzej zostanie zniszczona broń chemiczna i przestanie istnieć zagrożenie (nią) ludzi w Syrii, tym lepiej. Udział w tym odpowiada naszej międzynarodowej odpowiedzialności _ - podkreślił.

W ramach zaproponowanego przez Rosję i zaaprobowanego przez USA porozumienia Syria zgodziła się zlikwidować całość swego chemicznego arsenału, obejmującego łącznie około 1300 ton gazów bojowych i substancji wyjściowych do ich produkcji. Nadzorowanie tego przedsięwzięcia Rada Bezpieczeństwa powierzyła Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie pod Damaszkiem 21 sierpnia ubiegłego roku gazów bojowych, co spowodowało śmierć ponad tysiąca cywilów.

Cape Ray to należący do rządu USA duży dawny statek handlowy, w którego ładowniach zainstalowano dwa urządzenia do neutralizacji setek ton najbardziej toksycznych chemikaliów, w tym będących w obecnych syryjskich zasobach iperytu oraz substancji wyjściowych do produkcji sarinu. Załogę liczącej 197 metrów długości jednostki tworzy około 35 cywilnych marynarzy i grupa ekspertów technicznych.

Zainstalowane na Cape Ray urządzenia noszą nazwę Systemów Hydrolizy do Użytku Polowego. Służą do neutralizacji bojowych środków trujących poprzez ich hydrolizę w wysokiej temperaturze w wodnym roztworze wodorotlenku sodu i podchlorynu sodu.

Rząd Niemiec zadeklarował również gotowość unieszkodliwienia na swym terytorium części substancji pozostałych po procesie hydrolizy. Jedyna nadająca się do tego niemiecka instalacja funkcjonuje na wojskowym poligonie Munster w Dolnej Saksonii.

Reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada nie dotrzymuje uzgodnionego ze wspólnotą międzynarodową terminarza pozbywania się broni chemicznej. Według OPCW do tej pory wywieziono z Syrii lub zneutralizowano na jej terytorium tylko około połowy najbardziej niebezpiecznych bojowych środków trujących.

Debata w Bundestagu w sprawie nowej zagranicznej misji sił zbrojnych rozpocznie się w piątek. Mandat dla działań fregaty Augsburg na Morzu Śródziemnym będzie obowiązywał do końca akcji niszczenia broni chemicznej, ale najpóźniej do grudnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy dostarczały Syrii chemikalia Mogły one być użyte do produkcji trującego gazu sarinu - podała telewizja ARD. Ministerstwo gospodarki w Berlinie potwierdziło, że kolejne rządy wydały zezwolenia na eksport.
Oświadczenie ws. Syrii. "Reakcja nieunikniona" Przywódcy Niemiec i Wielkiej Brytanii zgodzili się, że rząd Syrii powinien ponieść konsekwencje ataku z użyciem broni chemicznej, jakiego miał dokonać przeciwko ludności cywilnej swego kraju.
Syria ma plan likwidacji broni. 13 kwietnia... Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)