Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Niemcy nie chcą być mediatorem

0
Podziel się:

Szef niemieckiej dyplomacji stwierdził, że najodpowiedniejsze w celu rozwiązania konfliktu w Syrii, są konferencja w Genewie i rozmowy między stronami konfliktu, a nie mediacja poszczególnych krajów.

Guido Westerwelle rozmawiaz niemieckim żołnierzem w Afganistanie.
Guido Westerwelle rozmawiaz niemieckim żołnierzem w Afganistanie. (PAP/EPA)

Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle zdecydowanie odrzucił propozycję prezydenta Baszara el-Asada przejęcia przez Niemcy roli rozjemcy w konflikcie w Syrii. Minister zarzucił Asadowi bagatelizowanie wojny domowej i stosowanie uników.

_ - W osobie Lakhdara Brahimiego mamy specjalnego wysłannika ONZ, którego wysiłki mediacyjne zmierzające do osiągnięcia politycznego rozwiązania popieramy ze wszystkich sił _ - powiedział Westerwelle dziennikarzowi tygodnika _ Der Spiegel _ podczas wizyty w Afganistanie.

Szef niemieckiej dyplomacji dodał, że najodpowiedniejszymi środkami prowadzącymi do celu są konferencja w Genewie i rozmowy między stronami konfliktu, a nie mediacja ze strony poszczególnych krajów.

W wywiadzie dla najnowszego wydania _ Spiegla _ Asad opowiedział się za przejęciem przez Berlin roli mediatora. - _ Cieszyłbym się, gdyby wysłannicy z Niemiec przyjechali do Damaszku, aby porozmawiać o tym, co rzeczywiście tutaj się dzieje _ - powiedział syryjski dyktator.

Westerwelle skrytykował Asada za zrzucanie winy na innych, co nie ułatwia rozwiązania konfliktu. - _ Sytuacja jest zbyt poważna, by można było stosować uniki _ - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Asad w wywiadzie dla _ Spiegla _ ponownie zaprzeczył zarzutom o użycie broni chemicznej. - _ Nie użyliśmy broni chemicznej. To nieprawda _ - powiedział. O użycie trującego gazu sarinu oskarżył walczących przeciwko niemu rebeliantów. Podczas ataku z użyciem broni chemicznej 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku zginęło ponad 1000 cywili.

Syryjski prezydent zapowiedział też, że nie będzie rozmawiał z uzbrojoną opozycją. - _ Polityczna opozycja nie nosi broni _ - powiedział. Zaproponował przeprowadzenie wyborów przed końcem upływającej w sierpniu 2014 roku kadencji. Pozostawił otwartą kwestię, czy będzie ponownie ubiegać się o stanowisko prezydenta.

W wojnie domowej w Syrii od marca 2011 r. zginęło ponad 115 tysięcy ludzi. Prezydent Syrii zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego. Syria w połowie września przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej, której organem wykonawczym jest Organizacja ds.Zakazu Broni Chemicznej PCW.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski wie, co z porwanym dziennikarzem Polski fotoreporter został porwany przez uzbrojonych islamskich bojowników na północnym zachodzie Syrii.
Rząd podniósł ceny benzyny o 20 procent Z powodu rosnących kosztów transportu podwyżka ma także wpływ na ceny żywności. Wzrosną także koszty ogrzewania mieszkań.
Komorowski oskarża mocarstwa. "Syria obnażyła nieskuteczność ONZ" Prezydent domaga się głębokiej reformy organizacji. _ Polska może być przykładem dla całego świata _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)