Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
broń chemiczna w syrii
17.06.2014 21:36

Broń chemiczna w Syrii. Inspektorzy: w wojnie był zapewne użyty chlor

To wnioski ze wstępnego raportu po przerwanej misji Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Nie widać końca konfliktu w Syrii

Inspektorzy zaatakowani w maju w Syrii, kiedy sprawdzali doniesienia o atakach z użyciem chloru, dotarli do informacji wskazujących, że podobne chemikalia faktycznie zostały użyte - poinformowała Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Inspektorzy musieli przerwać swą misję, ale zdołali przygotować wstępny raport _ uwiarygodniający doniesienia, że toksycznych chemikaliów - najprawdopodobniej środków drażniących drogi oddechowe, takich jak chlor - użyto w Syrii _ - głosi oświadczenie OPCW.

Członkowie misji OPCW i ONZ badający doniesienia o atakach z użyciem chloru w Syrii przez siły reżimowe podróżowali dwoma samochodami w prowincji Hama, kiedy zostali zaatakowani. Żaden nie odniósł obrażeń. Rząd syryjski winą za atak obciążył rebeliantów chcących obalić reżim prezydenta Baszara el-Asada.

OPCW nadzoruje wywóz i likwidację syryjskiej broni chemicznej.

Syryjska opozycja oskarżyła siły Asada o kilkakrotne przeprowadzenie ataków z użyciem chloru. Władze odrzuciły te oskarżenia.

Chlor nie jest obecnie uznawany za gaz bojowy i nie znalazł się w wykazie substancji chemicznych przekazanym przez Syrię, gdy przystępowała ona do konwencji o zakazie broni chemicznej.

W grudniu ubiegłego roku misja ekspertów ONZ ustaliła, że pod Damaszkiem 21 sierpnia 2013 roku doszło do użycia gazów bojowych. Zginęło ponad 1400 ludzi. USA i ich sojusznicy winą za tamten atak obarczyli siły reżimu syryjskiego. Damaszek twierdzi, że ataku dokonali rebelianci.

Czytaj więcej w Money.pl
Szuakli broni chemicznej, zostali porwani? Członkowie misji Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej podróżowali dwoma samochodami w prowincji Hama, kiedy zostali zaatakowani przez terrorystów - poinformowało syryjskie MSZ. OPCW dementuje.
Niemcy przyjmą 10 tys. uchodźców Już teraz w tym kraju przebywa 40 tys. osób, które uciekły z ogarniętego wojną kraju.
Unia zdecydowała. Syryjski bank bez sankcji Nie wykazano, by transakcje obsługiwane przez bank niosły za sobą szczególnie wysokie ryzyko, iż pieniądze pochodziły od syryjskiego reżimu.
Tagi: broń chemiczna w syrii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz