Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Inspektorzy: w wojnie był zapewne użyty chlor

0
Podziel się:

To wnioski ze wstępnego raportu po przerwanej misji Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej.

Nie widać końca konfliktu w Syrii
Nie widać końca konfliktu w Syrii (PAP/EPA)

Inspektorzy zaatakowani w maju w Syrii, kiedy sprawdzali doniesienia o atakach z użyciem chloru, dotarli do informacji wskazujących, że podobne chemikalia faktycznie zostały użyte - poinformowała Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Inspektorzy musieli przerwać swą misję, ale zdołali przygotować wstępny raport _ uwiarygodniający doniesienia, że toksycznych chemikaliów - najprawdopodobniej środków drażniących drogi oddechowe, takich jak chlor - użyto w Syrii _ - głosi oświadczenie OPCW.

Członkowie misji OPCW i ONZ badający doniesienia o atakach z użyciem chloru w Syrii przez siły reżimowe podróżowali dwoma samochodami w prowincji Hama, kiedy zostali zaatakowani. Żaden nie odniósł obrażeń. Rząd syryjski winą za atak obciążył rebeliantów chcących obalić reżim prezydenta Baszara el-Asada.

OPCW nadzoruje wywóz i likwidację syryjskiej broni chemicznej.

Syryjska opozycja oskarżyła siły Asada o kilkakrotne przeprowadzenie ataków z użyciem chloru. Władze odrzuciły te oskarżenia.

Chlor nie jest obecnie uznawany za gaz bojowy i nie znalazł się w wykazie substancji chemicznych przekazanym przez Syrię, gdy przystępowała ona do konwencji o zakazie broni chemicznej.

W grudniu ubiegłego roku misja ekspertów ONZ ustaliła, że pod Damaszkiem 21 sierpnia 2013 roku doszło do użycia gazów bojowych. Zginęło ponad 1400 ludzi. USA i ich sojusznicy winą za tamten atak obarczyli siły reżimu syryjskiego. Damaszek twierdzi, że ataku dokonali rebelianci.

Czytaj więcej w Money.pl
Szuakli broni chemicznej, zostali porwani? Członkowie misji Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej podróżowali dwoma samochodami w prowincji Hama, kiedy zostali zaatakowani przez terrorystów - poinformowało syryjskie MSZ. OPCW dementuje.
Niemcy przyjmą 10 tys. uchodźców Już teraz w tym kraju przebywa 40 tys. osób, które uciekły z ogarniętego wojną kraju.
Unia zdecydowała. Syryjski bank bez sankcji Nie wykazano, by transakcje obsługiwane przez bank niosły za sobą szczególnie wysokie ryzyko, iż pieniądze pochodziły od syryjskiego reżimu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)