Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
broń chemiczna w syrii
27.06.2013 11:10

Broń chemiczna w Syrii. Inspektorzy ONZ przybyli do Turcji

Tam obserwatorzy będą zbierać informacje na temat używania takiej broni w syryjskiej wojnie domowej - pisze agencja Reuters.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Członkowie tej ekipy, zebranej przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, od kwietnia byli na Cyprze w stanie gotowości, nie mogąc wjechać do Syrii. Teraz będą zbierać informacje na temat używania takiej broni w syryjskiej wojnie domowej na terenie Turcji- pisze agencja Reuters.

Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Turcja oskarżają reżimowe siły prezydenta Baszara el-Asada o użycie broni chemicznej, zwłaszcza neurotoksycznego sarinu, czemu władze w Damaszku zaprzeczają. Sarin jest bojowym środkiem paralityczno-drgawkowym i większe jego dawki powodują śmierć. Francja dostarczyła leki przeciw sarinowi syryjskiej opozycji.

Biały Dom oświadczył w tym miesiącu, że w ciągu ostatniego roku wojska Asada wielokrotnie, choć na niewielką skalę, stosowały broń chemiczną w walce z rebeliantami. Zapowiedziano, że USA wesprą militarnie wybrane grupy rebeliantów.

W Syrii od ponad dwóch lat trwa powstanie zbrojne przeciw reżimowi prezydenta Asada. Do użycia broni chemicznej miało dojść m.in. w marcu bieżącego roku w prowincji Aleppo na północnym zachodzie kraju. O zastosowanie gazu bojowego oskarżają się wzajemnie obie strony konfliktu - rebelianci i siły Asada.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w Bundestagu, że Syria musi niezwłocznie umożliwić Narodom Zjednoczonym zbadanie doniesień na temat użycia broni chemicznej. Zarazem szefowa niemieckiego rządu uznała, że dostarczanie przez państwa zachodnie broni syryjskim rebeliantom wiązałoby się z _ nieobliczalnym ryzykiem _, choć przyznała, że rozumie, dlaczego W. Brytania, Francja i USA rozważają dozbrajanie niektórych syryjskich ugrupowań rebelianckich. Podkreśliła, że Niemcy nie mogą dostarczać broni na obszary ogarnięte kryzysami.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy użyto broni chemicznej? ONZ to sprawdzi Sekretarz generalny ONZ domaga się zbadania, czy w Syrii doszło do użycia broni chemicznej.
Syria użyła broni chemicznej? Według ONZ... Komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii oświadczyła dzisiaj, że nie znalazła rozstrzygających dowodów na użycie broni chemicznej przez strony konfliktu w tym kraju.
Amerykanie będą interweniować w Syrii? Barack Obama: _ użycie broni chemicznej przez syryjski rząd zmieni reguły postępowania wobec reżimu. Baszar el-Asad odpowiada _...
Tagi: broń chemiczna w syrii, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz