Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Damaszek ujawnił wstępne informacje o swoim arsenale

0
Podziel się:

Obszerny dokument trafił dziś do Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej. W tej chwili jest tłumaczony

Broń chemiczna w Syrii. Damaszek ujawnił wstępne informacje o swoim arsenale
(AP/Fotolink/East News)

Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) powiadomiła dziś, że Syria przekazała jej _ wstępną deklarację _ dotyczącą swoich zasobów tej broni. Rzecznik OPCW zastrzegł, że organizacja czeka na dalsze informacje i że nie będzie ujawniać szczegółów.

Na zdjęciu prezydent Syrii Baszar Al-Asad

Agencja Reuters informuje z Hagi, powołując się na dyplomatę, który zastrzegł sobie anonimowość, że deklaracja przekazana przez Damaszek jest _ dość długa _ i że jest obecnie tłumaczona.

Przypuszcza się, że Syria ma około tysiąca ton toksyn chemicznych; Damaszek zgodził się zniszczyć je w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego.

Stany Zjednoczone zagroziły takim uderzeniem w reakcji na użycie broni chemicznej na jednym z przedmieść syryjskiej stolicy 21 sierpnia. Waszyngton oskarżył reżim syryjski o ten atak. Damaszek zaprzecza i twierdzi, że była to prowokacja opozycji syryjskiej. Także Moskwa mówi o prowokacji.

Według Reutersa państwa członkowskie OPCW będą prawdopodobnie w przyszłym tygodniu głosować nad planem zniszczenia syryjskich zasobów broni chemicznej do połowy 2014 roku.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej z siedzibą w Hadze jest organem wykonawczym obowiązującej od 1997 roku konwencji o zakazie broni chemicznej. Syria jest jednym z niewielu krajów, które nie przystąpiły do tej konwencji. eraz Damaszek deklaruje zamiar przystąpienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Polscy Syryjczycy też walczą. Zobacz, jak Poznaj historie ludzi, którzy uciekli z kraju już kilkadziesiąt lat temu. Po co teraz wracają?
Sikorski sekretarzem generalnym NATO? W Brukseli wiadomo, że Sikorski w najbliższych latach może mieć na uwadze coś wyższego niż urząd polskiego ministra spraw zagranicznych.
Obejmą kontrolą broń chemiczną w Syrii? Przedstawiciele pięciu państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ rozmawiali wczoraj o planach objęcia arsenału chemicznego Syrii międzynarodową kontrolą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)