Notowania

wojna w syrii
24.08.2013 19:02

Broń chemiczna. W Damaszku około 3600 osób z objawami neurotoksycznymi

To, jak podkreśla AFP, pierwsze potwierdzenie z niezależnego źródła użycia w syryjskiej stolicy broni chemicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(upyernoz/CC/Flickr)

Tyle osób trafiło do trzech szpitali w rejonie Damaszku od 21 sierpnia. 355 z nich zmarło - poinformowała dzisiaj organizacja Lekarze bez Granic (fr. MsF), która wspiera te szpitale.

To, jak podkreśla AFP, pierwsze potwierdzenie z niezależnego źródła użycia w syryjskiej stolicy broni chemicznej, do którego miało dojść w ostatnią środę na przedmieściach Damaszku.

Personel medyczny przekazał szczegółowe informacje organizacji MsF dotyczące wielkiej liczby pacjentów, którzy trafili do szpitali w rejonie Damaszku z takimi objawami, jak konwulsje, ślinotok, upośledzone widzenie i oddychanie - poinformował na stronie internetowej MsF kierujący jej operacjami doktor Bart Janssens.

Pacjentom zaaplikowano środki stosowane przy objawach neurotoksycznych.

Doktor Janssens powiedział, że na razie nie można potwierdzić naukowo przyczyn tych objawów, ani ustalić, kto jest odpowiedzialny za atak, niemniej sugerują one, że pacjenci byli narażeni na silne działanie czynnika neurotoksycznego.

Syryjska opozycja oskarżyła w środę siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada o użycie na przedmieściach Damaszku gazu bojowego i spowodowanie śmierci od kilkuset do 1300 osób. Reżim stanowczo zaprzecza oskarżeniom.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojsko trafiło na broń chemiczną w powstańczym tunelu _ Bohaterscy żołnierze weszli do tunelu terrorystów i zobaczyli broń chemiczną _ - podała telewizja, powołując się na źródła medialne.
Asad użył gazu? "To dowodzi jego winy" _ Financial Times _ przypomina, że rok temu prezydent USA Barack Obama ostrzegał, że użycie broni chemicznej w Syrii będzie przekroczeniem czerwonej linii i nie pozostanie bez konsekwencji.
Dane ONZ. Z kraju uciekło już milion dzieci Dzieci stanowią połowę wszystkich syryjskich uchodźców.
Tagi: wojna w syrii, gaz bojowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz