Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Broń atomowa w Iranie. "Dwulicowość Amerykanów jest nie do przyjęcia"

0
Podziel się:

- Nowe sankcje są sprzeczne ze wzajemnymi zobowiązaniami i porozumieniem z Genewy z listopada 2013 roku - oświadczył prezydent Iranu.

Hasan Rowhani
Hasan Rowhani (Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)
bELaCpEB

Władze Iranu uważają, że nowe amerykańskie sankcje nałożone na część irańskich banków i firm tylko zwiększą nieufność do USA - powiedział prezydent Hasan Rowhani na konferencji prasowej transmitowanej przez państwową telewizję.

_ - Irańczycy nie mają zaufania do Stanów Zjednoczonych. Działania Amerykanów wzmacniają tę nieufność. Nowe sankcje są sprzeczne ze wzajemnymi zobowiązaniami i porozumieniem z Genewy _ z listopada 2013 roku - oświadczył prezydent.

Porozumienie genewskie zostało przedłużone w lipcu na następne cztery miesiące, aby Iran i grupa 5+1 (USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja, Chiny i Niemcy) wypracowali definitywne rozwiązanie dotyczące kryzysu w sprawie irańskiego programu atomowego. Izrael i Zachód od dawna podejrzewają Iran o prowadzenie prac nad bronią nuklearną. Władze w Teheranie twierdzą, że program atomowy ma charakter czysto cywilny. W Genewie Iran zobowiązał się zawiesić część tego programu w zamian za częściowe zniesienie sankcji.

bELaCpED

_ - W czasie, kiedy Islamska Republika Iranu podejmuje budowanie środków zaufania na podstawie umów, jak zostało to odzwierciedlone w raportach MAEA z Teheranu, Iran spodziewa się takich samych działań ze strony USA i reszty (mocarstw światowych) _ - dodał Rowhani.

Wcześniej rzeczniczka irańskiego MSZ Marzieh Afcham, cytowana przez państwową agencję prasową IRNA, powiedziała, że nowe sankcje negatywnie wpłyną na negocjacje ze światowymi mocarstwami. _ - Te działania są niespójne z obecnym procesem nuklearnych negocjacji _ - powiedziała Afcham. Dodała: _ Działania te podają w wątpliwość dobrą wolę, powagę i szczerość Stanów Zjednoczonych _.

_ Dwulicowość Amerykanów jest całkowicie nie do przyjęcia - powiedział Madżid Tacht-Rawanczi, wiceminister spraw zagranicznych i główny irański negocjator, cytowany na stronie internetowej irańskiej telewizji. - Nie można z jednej strony mówić o prowadzeniu negocjacji w dobrej wierze, a z drugiej stosować takie środki _.

Ogłoszone w piątek przez USA nowe sankcje dotyczą podmiotów, firm i osób oskarżonych o wspieranie kontrowersyjnego programu nuklearnego Iranu i wspieranie _ terroryzmu _. W jednoczesnych komunikatach Białego Domu, Departamentu Stanu USA i amerykańskiego ministerstwa skarbu (finansów) zapewniono o kontynuowaniu poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania irańskiej kwestii atomowej. Według irańskiej prasy nowe sankcje amerykańskie dotyczą 20 firm i ośmiu osób.

bELaCpEJ
Czytaj więcej w Money.pl
Iran zestrzelił izraelski samolot, bo... Strona irańska twierdzi, że celem izraelskiej maszyny były zakłady wzbogacania uranu w Natanzu.
Negocjacje z Iranem zostaną przedłużone Państwa zachodnie obawiają się, ze celem działań Iranu może być dążenie do uzyskania broni atomowej.
Szef dyplomacji Iranu: Nie chcemy wsparcia Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif jest zdania, że władze irackie i kurdyjskie są w stanie zażegnać zagrożenie na własną rękę.
bELaCpFe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)