Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces breivika
25.04.2012 13:24

Breivik zarzuca psychiatrom zmyślanie

Sprawca ubiegłorocznej masakry w Norwegii oskarżył psychiatrów, którzy uznali go za niepoczytalnego, o niegodziwe zmyślanie z zamiarem przedstawienia go jako osobnika irracjonalnego i nieinteligentnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sprawca ubiegłorocznej masakry w Norwegii oskarżył psychiatrów, którzy uznali go za niepoczytalnego, o _ niegodziwe zmyślanie _ z zamiarem przedstawienia go jako osobnika irracjonalnego i nieinteligentnego.

Breivika poddano badaniom psychiatrycznym dwukrotnie. Podczas pierwszego z tych badań stwierdzono u niego niepoczytalność, ale drugie badanie dało przeciwny wynik. Sąd bierze pod uwagę obie ekspertyzy.

W sądzie Breivik oświadczył, nawiązując do pierwszej ekspertyzy psychiatrycznej: _ To nie ja jestem opisany w tamtym raporcie _. Wcześniej przekonywał w sądzie, że nie jest chory psychicznie. Przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale zaznaczył, że nie czuje się winny, ponieważ dążył do tego, by ochronić Norwegię przed wielokulturowością i zalewem islamu, którym sprzyja polityczna lewica.

Breivik jest sądzony za dwa zamachy, których dokonał 22 lipca 2011 roku: bomba, którą podłożył w Oslo w pobliżu kancelarii premiera Jensa Stoltenberga zabiła osiem osób, a na wyspie Utoya zastrzelił 69 osób.

W czasie procesu przez cały czas Breivika obserwują eksperci z dziedziny psychiatrii. Kwestia jego zdrowia psychicznego to główna wątpliwość, która ma zostać rozstrzygnięta w czasie planowanego na 10 tygodni procesu. Ekstremiście grozi do 21 lat więzienia, jeśli zostanie ostatecznie uznany za poczytalnego.

Wyrok oczekiwany jest w czerwcu lub lipcu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozpoczął się proces Breivika. Jak będą bronili go adwokaci? Przyznał się do masakry, ale nie uważa, że popełnił przestępstwo. Mówi, że bronił Europy.
Breivik poczytalny? Nawet nie drgnął Proces ma pomóc w ustaleniu, czy Norweg jest poczytalny.
Tak przeprasza Breivik: "Cierpię jak wy" Sprawca masakry odmówił przeproszenia bliskich osób zastrzelonych na wyspie Utoya. Wyraził żal za zabicie przypadkowych osób.
Tagi: proces breivika, breivik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz