Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
norwegia
11.05.2013 11:22

Breivik próbuje założyć partię faszystowską

Złożył już wniosek o rejestrację stowarzyszenia pod nazwa Norweska Faszystowska Partia Liga Północna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

*Odsiadujący wyrok 21 lat wiezienia norweski terrorysta i morderca 77 osób Anders Breivik chce założyć partię faszystowską i stanąć na jej czele. Złożył już wniosek o rejestrację stowarzyszenia pod nazwa _ Norweska Faszystowska Partia Liga Północna _. *

Wypełniając obowiązkowy w takiej sytuacji formularz określił, że celem ugrupowania będzie przejęcie władzy w kraju. Ma się to odbyć _ drogą zwycięstwa parlamentarnego umożliwiającego utworzenie rdzennego państwa nordyckiego _. Siebie natomiast przedstawił w dokumencie jako lidera nowej partii.

Wladze jednak odmówiły rejestracji tego ugrupowania. Ponieważ w Norwegii nie istnieją przepisy zakazujące używania w nazwach określenia _ faszystowski _, w uzasadnieniu wyliczono popełnione przez Breivika błędy proceduralne, m.in to, że działa on w pojedynkę. Przepisy mówią bowiem, że aby zarejestrować nową organizację muszą wystąpić o to co najmniej dwie osoby- założyciele.

Próba podjęta przez Breivika i linia obrony władz budzą jednak niepokój norweskich demokratycznych organizacji pozarządowych. Jedna z nich, Krajowe Centrum Antyfaszystowskie już wezwało Ministerstwo Sprawiedliwości, by razem ze służbami specjalnymi dokonało analizy czy każdego stowarzyszenia lub partii, które zechce Breivik zakładać nie można oceniać jako ugrupowań terrorystycznych, co ostatecznie uniemożliwi ich rejestrację.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaostrzą karę za terroryzm. Co to oznacza? W lipcu miną dwa lata od zamachów, jakich prawicowy fanatyk Anders Behring Breivik dokonał w Oslo i na wyspie Utoya, zabijając 77 osób.
Powstanie musical o zbrodniarzu z Norwegii Z ręki Breivika na wyspie Utoya zginęło 69 osób, w większości nastolatków, a kilka godzin wcześniej 8 osób w wyniku przeprowadzonego przez niego zamachu bombowego w Oslo.
Breivik skarży tortury. Chcą, by się zabił? Anders Behring Breivik odsiaduje wyrok za zamordowanie 77 osób.
Tagi: norwegia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz