Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bractwo Muzułmańskie w Egipcie. Rząd zdelegalizował organizację pozarządową opozycji

0
Podziel się:

Jest to kolejny krok władz na drodze do eliminacji Bractwa z egipskiej sceny politycznej.

Bractwo Muzułmańskie w Egipcie. Rząd zdelegalizował organizację pozarządową opozycji
(flyvancity/CC/Flickr)

Egipski rząd tymczasowy usunął dziś z rejestru legalnie działających organizacji pozarządowych założone przez Bractwo Muzułmańskie Stowarzyszenie Braci Muzułmanów. Jest to kolejny krok władz na drodze do eliminacji Bractwa z egipskiej sceny politycznej.

23 września egipski sąd zakazał Bractwu Muzułmańskiemu prowadzenia wszelkiej działalności w kraju, rozszerzając tym samym kampanię osłabienia islamistycznego ruchu odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Bractwo ocenia decyzję jako polityczną.

Poza wprowadzeniem zakazu działalności dla Bractwa Muzułmańskiego i związanych z nim struktur sąd postanowił również skonfiskować aktywa organizacji już wcześniej zamrożone. Bractwo Muzułmańskie działało w Egipcie nielegalnie od 1954 roku i nigdy nie stało się oficjalnie zarejestrowaną partią czy ruchem politycznym. W marcu bieżącego roku Bractwo zarejestrowało organizację pozarządową Stowarzyszenie Braci Muzułmanów, która stanowiła jeden z filarów politycznej działalności fundamentalistów.

Jak podaje agencja AFP, władze zakazały działalności tej organizacji pozarządowej, jak i _ wszelkim innym finansowanym przez _ Bractwo, uznając je za organizacje fasadowe, za którymi kryje się działalność polityczna islamistów.

Bractwo oskarża egipską armię o dokonanie zamachu stanu na początku lipca, gdy ta odsunęła od władzy wywodzącego się z Bractwa, lecz wybranego w demokratycznym głosowaniu Mohammeda Mursiego. W następstwie protestów zwolenników i sojuszników Mursiego i późniejszych zamieszek, które przetoczyły się przez Egipt, ponad tysiąc osób, głównie zwolenników byłego prezydenta, zginęło, a ponad 2 tysiące islamistów zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie kary więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Władze skracają godzinę policyjną Wyjątkiem mają być piątki, które w Egipcie są stałym dniem protestów; w tym dniu godzina policyjna ma trwać do godz. 7 rano. Do tej pory Egipcjanie nie mogli wychodzić na ulice od godz. 23 do godz. 6 rano.
W Kairze znów gorąco. Wymiana ognia Reuters podaje, że żołnierze wkroczyli do Kerdasah, żeby aresztować osoby oskarżane o podpalenie posterunków policji i zabicie 11 członków sił bezpieczeństwa.
Demonstracje w Egipcie, jest ofiara Policja starała się rozdzielić walczących.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)