Notowania

wybory 2011
06.07.2011 08:30

Borusewicz krytykuje pomysł Dutkiewicza

Marszałek Senatu jest też zwolennikiem dwudniowych wyborów, ale szanuje decyzję prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz uważa, że ruch _ Obywatele do Senatu _ to inicjatywa polityczna. Powiedział też, że jest zwolennikiem dwudniowych wyborów do parlamentu. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie jeszcze nie zapadła i zdaniem Borusewicza prezydent ma nieco utrudnioną sytuację, gdyż powinien poczekać na werdykt Trybunału. *

W wywiadzie radiowym marszałek odniósł się do inicjatywy siedmiu prezydentów polskich miast _ Obywatele do Senatu _. Istotą ruchu, zaproponowanego przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza miało być _ zakończenie wojny polsko-polskiej dwóch najważniejszych partii _ oraz _ przywrócenie Senatu ludziom _. Chodzi o to, aby w Senacie zasiedli przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego oraz samorządowcy. Bogdan Borusewicz powiedział, że jest to ruch o charakterze raczej politycznym niż społecznym.

- _ Nie sądzę, aby tego typu akcja zwiększała możliwości Senatu. To jest akcja polityczna. Miejsce Senatu i kompetencje Senatu określa konstytucja i tylko w ramach zmiany konstytucji można tę sytuacje zmienić _- mówi Borusewicz.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BOGDANA BORUSEWICZA:

Marszałek Senatu nie sądzi, by tego typu akcja mogła zwiększyć możliwości wyższej izby polskiego parlamentu. Określił ją krótko - _ Koledzy do Senatu _. Bogdan Borusewicz przekonywał również w _ Sygnałach Dnia _, że jego zdaniem w związku z wyższą frekwencją wybory parlamentarne powinny być dwudniowe.

- _ Jestem zwolennikiem dwudniowych wyborów, ale to decyzja prezydenta. Prezydent podejmuje tę decyzję samodzielnie, trzeba ją uszanować. Zaś początek października skraca znacznie kampanię wyborczą, myślę, że tutaj są jakieś racje _ - mówi Borusewicz.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BOGDANA BORUSEWICZA:

Polityk Platformy Obywatelskiej wyraził opinię, że głosy Prawa i Sprawiedliwości o zbyt krótkim czasie na kampanię wyborczą są próbą przygotowania elektoratu tej partii do przegranej. Zapowiedział, że on sam będzie kandydował do Senatu.

Gość Polskiego Radia określił jako skandaliczny wczorajszy wyrok białoruskiego sądu w sprawie Andrzeja Poczobuta.To, że polski działacz dostał wyrok trzech lat więzienia w zawieszeniu jest - zdaniem marszałka Borusewicza - wynikiem stanowczego nacisku zarówno Polski, jak i innych krajów Unii Europejskiej. W opinii Bogdana Borusewicza tylko polityka stanowczych nacisków wobec reżimu Łukaszenki ma szansę powodzenia.

Czytaj w Money.pl

Tagi: wybory 2011, bogdan borusewicz, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz