Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boni: Polska nie straci pieniędzy UE na projekty informatyczne

0
Podziel się:

Boni zapewnia, że wstrzymanie płatności nie oznacza zawieszenia projektów. - Tylko ich realizację, aż do czasu wyjaśnienia.

Boni: Polska nie straci pieniędzy UE na projekty informatyczne
(kprm.gov.pl)

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział dzisiaj, że efektem wstrzymania przez Komisję Europejską wypłacania środków UE na projekty e-administracji nie będzie zawieszenie ich realizacji. Zapewnił, że Polska nie straci tych pieniędzy.

Boni przypomniał, że KE wstrzymała płatności dotyczące części projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Stało się tak w związku ze śledztwem, jakie prowadzi prokuratura apelacyjna ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

_ - Dzieje się to - uspokajam teraz - zgodnie ze schematami działania instytucji europejskich. Jak jest prokuratura, jak są takie sprawy, KE nie ma innego ruchu. (...) I tak się będzie działo, aż my nie przedstawimy wszystkich naszych wyjaśnień _ - powiedział podczas konferencji minister Boni.

Dodał, że wstrzymanie płatności nie oznacza zawieszenia projektów. _ - Tylko ich realizację, aż do czasu wyjaśnienia. (...) Wstrzymanie płatności nie oznacza utraty środków unijnych, tylko czasowe ich zamrożenie _ - powiedział.

Podkreślił, że Polska nie chce działać jak inne kraje, które wymuszają na KE płatność, _ a potem trzeba wstrzymywać całość realizacji wszystkich projektów _. _ Mamy umówione spotkanie z komisarzem Hahnem Johannesem od polityki regionalnej i polityki spójności. Dokładnie 15 maja o godz. 9.45, żeby wszystkie wyjaśnienia przedstawić _ - zaznaczył.

W kwietniu KE zdecydowała o przerwaniu wypłat dla Polski na projekty elektronicznej administracji ze względu na obawy związane z legalnością i regularnością wydatków oraz niską efektywnością zarządzania dofinansowaniem UE.

_ - Polskie władze są proszone o podjęcie odpowiednich działań (m.in. audyty projektów), by zapewnić, że w przyszłości nie utracą pieniędzy. Obecnie żadne pieniądze nie są utracone dla Polski w tym priorytecie elektronicznej administracji _ - napisały wtedy służby prasowe komisarza UE ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna w informacji przesłanej PAP.

Dodały, że wypłaty zostaną wznowione, jeśli KE uzna odpowiedź i działania ze strony polskiej za _ satysfakcjonujące _; Polska ma na to dwa miesiące.

Projekty wdrażające elektroniczną obsługę administracyjną w krajach UE są realizowane w ramach tzw. priorytetu 7 (e-government) Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Warszawska prokuratura apelacyjna prowadzi śledztwo ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W październiku ubiegłego roku zatrzymano siedem osób; w tym b. dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M.

Czytaj więcej w Money.pl
Boni pokaże "Stajnię Augiasza" za rządów PO _ Jeśli nie zostaną wszystkie rzeczy wyjaśnione i uporządkowane, to będziemy nieustannie krążyli wokół niejasności _ - powiedział minister.
Boni zdradza plany. Rozwiąże problem lekarzy? Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że do 20 stycznia ma być przygotowany zarys projektu zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych.
Minister Boni zdradził swoje plany Elektroniczny obieg dokumentów, długoterminowa strategia cyfryzacji Polski i tzw. raport otwarcia dla resortu - to elementy programu ministra.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)