Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: Bez zagrożeń dla potwierdzania ubezpieczenia online

0
Podziel się:

Nie ma żadnych zagrożeń dla wprowadzenia od 1 stycznia elektronicznego systemu potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego, testy przebiegają sprawnie - zapewnił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Boni: Bez zagrożeń dla potwierdzania ubezpieczenia online
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Nie ma żadnych zagrożeń dla wprowadzenia od 1 stycznia elektronicznego systemu potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego, testy przebiegają sprawnie - zapewnił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

_ - Pracujemy bardzo intensywnie, analizujemy bazy danych. Obecnie prowadzone są testy z udziałem świadczeniodawców, około 30 proc. z nich jest już gotowych do uruchomienia systemu, w najbliższych tygodniach będą kolejni _ - powiedział Boni.

Dodał, że prowadzona jest akcja informacyjna, rozprowadzane są ulotki informujące pacjentów o nowym systemie. _ - Najmniejszym problemem są kwestie technologiczne. Wiele natomiast będzie zależało od pracowników rejestracji. Przygotowujemy dla nich szkolenia _ - podkreślił szef MAC.

System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) ma umożliwić placówkom służby zdrowia (mającym umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia.

Dzięki temu pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA)
. Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL.

W sytuacji, gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, pacjent będzie mógł przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie (np. druk RMUA). Jednak także bez dokumentów będzie można otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia mówiącego o tym, że posiadamy uprawnienie. Oświadczenie podpisane przez pacjenta będzie przesłanką do udzielenia świadczenia oraz do zapłaty świadczeniodawcy przez NFZ.

NFZ będzie sprawdzał wiarygodność złożonych oświadczeń, jeżeli okaże się, że pacjent ma uprawnienie do świadczeń, a nie został zgłoszony do ubezpieczenia przez pracodawcę, nie poniesie żadnych kosztów.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie mniej biurokracji u lekarza. Minister podaje od kiedy Dzięki nowemu systemowi, wystarczy PESEL, by sprawdzić czy jesteśmy ubezpieczeni. Wystartuje od...
Boni ujawnia. To dotyczy wszystkich chorych Rząd niebawem zajmie się elektronicznym wykazem ubezpieczonych. Ujawniono, ile będzie kosztował.
Co czeka Instytut Matki i Dziecka? Trwa analiza kosztów świadczeń pediatrycznych, niektóre z nich są niedoszacowane, dlatego będą wycenione wyżej niż obecnie
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)