Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bójka na plaży w Gdyni. Bez aresztu dla jednego z podejrzanych

0
Podziel się:

Na początku września gdyński sąd odmówił tymczasowego aresztu dla jednego z podejrzanych o udział w pobiciu - 23-letniego mieszkańca Katowic.

Bójka na plaży w Gdyni. Bez aresztu dla jednego z podejrzanych
(CxOxS/CC/Flickr)
bEEMUWet

Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał decyzję sądu niższej instancji, który odmówił tymczasowego aresztowania jednego z podejrzanych o udział w bójce na plaży w Gdyni. Sąd odrzucił też zażalenia na areszt dla czterech innych podejrzanych.

18 sierpnia na plaży w Gdyni grupa Polaków - głównie kibiców Ruchu Chorzów, którzy tego samego dnia wieczorem mieli kibicować swojej drużynie w meczu z Arką Gdynia - pobiła, zdaniem prokuratury, meksykańskich marynarzy. Poszkodowanych zostało dwóch obywateli Meksyku i Polak.

Na początku września gdyński sąd odmówił tymczasowego aresztu dla jednego z podejrzanych o udział w pobiciu - 23-letniego mieszkańca Katowic. Gdyńska prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie bójki odwołała się od tej decyzji do sądu okręgowego.

bEEMUWev

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski, sąd odrzucił zażalenie prokuratury. Rzecznik dodał, że powodem takiej decyzji był brak przesłanki do zastosowania aresztu w postaci _ dużego prawdopodobieństwa, że podejrzany popełnił przestępstwo _.

Sąd rozpatrywał też w poniedziałek zażalenia czterech innych podejrzanych, wobec których wcześniej zastosowano tymczasowy areszt. Wszystkie zażalenia zostały odrzucone.

W sumie w sprawie pobicia podejrzanych jest ośmiu mężczyzn - mieszkańców Śląska w wieku od 19 do 33 lat. Zatrzymywano ich sukcesywnie w kolejnych dniach po incydencie. Grożą im kary do trzech lat więzienia.

Siedmiu mężczyzn, po postawieniu im zarzutów, zostało tymczasowo aresztowanych. Sąd odrzucił wniosek o areszt dla trzech kolejnych podejrzanych. Prokuratura odwołała się od tej decyzji do gdańskiego sądu okręgowego, a ten - w pierwszej połowie września przychylił się do wniosku prokuratury ws. aresztu dla dwóch mężczyzn, a w poniedziałek zajął się sprawą trzeciego.

bEEMUWeB

Wszystkie wnioski o areszt prokuratura uzasadniała przede wszystkim obawą matactwa ze strony podejrzanych: na wolności przebywa bowiem ciągle kilku potencjalnych sprawców pobicia. Jak poinformowała Ewa Plucińska z gdyńskiej policji, funkcjonariusze wytypowali jeszcze pięć osób podejrzewanych o udział w bójce. Wszyscy są poszukiwani; za jedną osobą wystawiono list gończy.

Świadkowie zajścia z 18 sierpnia informowali media o opieszałej reakcji policji na wezwania na plażę. Relacje świadków potwierdziły kontrole zlecone przez komendanta głównego policji i komendanta wojewódzkiego w Gdańsku. Kontrolerzy KGP stwierdzili m.in. brak reakcji na pierwsze zgłoszenia dotyczące zachowania kibiców na plaży miejskiej oraz generalnie złe rozeznanie i przygotowanie do zabezpieczenia pobytu kibiców ze Śląska w Gdyni.

W efekcie kontroli stanowisko stracił zastępca komendanta miejskiego policji w Gdyni, który dowodził operacją zabezpieczenia meczu. Wobec mężczyzny oraz ośmiu innych funkcjonariuszy z Gdyni prowadzone są też postępowania dyscyplinarne.

Na początku września Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła z urzędu śledztwo, w którym bada, czy policjanci nie dopuścili się niedopełnienia obowiązków.

bEEMUWeC
Czytaj więcej w Money.pl
Decyzja ws. uczestnika bójki na plaży w Gdyni Błażej Bąkiewicz z biura prasowego pomorskiej policji powiedział, że niewykluczone są kolejne zatrzymania. Obywatele Meksyku w większości mają w śledztwie status pokrzywdzonych, część tylko świadków.
Prezydent Meksyku ostro o bójce w Gdyni Wyniku incydentu poszkodowani zostali meksykańscy marynarze ze statku szkoleniowego Cuauhtemoc.
Polska to raj dla bandytów? To sprawka PO - _ Od 5 lat Platforma Obywatelska toleruje rosnącą przestępczość, czego efektem jest na przykład ostatnia gigantyczna bijatyka na gdyńskiej plaży _ - mówił lider SP na konferencji prasowej.
bEEMUWeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)